Tudjuk, milyen csábító lehet, hogy a vacsora után egyszerűen csak betesszük a piszkos edényeket a mosogatógépbe, mondván majd másnap reggel elindítjuk a programot. De ez a szokás komoly problémákat okozhat. Lássuk, miért nem érdemes éjszakára koszos edényeket hagyni a mosogatógépben!

A koszos edények vonzzák a baktériumokat és a penészt
Ha a koszos edények egész éjszaka a mosogatógépben maradnak, a maradék étel, a nedvesség és a meleg tökéletes környezetet teremtenek a baktériumok és a penész szaporodásához. Ezek a kórokozók újraszennyezhetik az edényeket, még akkor is, ha később elmosogatjuk őket.
A mosogatógép meleg, párás belsejében ráadásul a penész könnyen elszaporodik, és ha egyszer megtelepszik, nehéz lesz megszabadulni tőle.
De akkor hogyan előzzük meg a baktériumok elszaporodását? Jó módszer, hogy ha azonnal nem tudjuk elindítani a gépet, legalább használjunk egy öblítőprogramot. Szintén ajánlott résnyire nyitva hagyni a gép ajtaját, hogy szellőzhessen a belseje, ezzel csökkentve a páratartalmat. Végül, de nem utolsósorban ajánlott rendszeresen tisztítani a mosogatógépet, hogy eltávolítsuk az ételmaradékokat, illetve megakadályozzuk a penészedést. Gondoljunk csak bele: hogyan válhatnának igazán tisztává az edényeink egy nem teljesen tiszta közegben?
Kellemetlen szagok a mosogatógépben
A hosszú ideig álló ételmaradékok és a nedvesség miatt kellemetlen szagok keletkezhetnek – ezek könnyen átragadhatnak a frissen mosott edényekre is. Ezek a szagok általában azt jelzik, hogy baktériumok vagy penész van jelen a gépben, ami nemcsak az edények tisztaságára, hanem az egészségünkre is kockázatot jelenthet.
Szerencsére könnyű elkerülni ezeket a kellemetlenségeket. Először is, ha van rá lehetőség, indítsuk el a mosogatást, amint megtelt a gép. Időnként futtassunk le egy ecetes vagy mosogatógép-tisztító programot, két használat között pedig hagyjuk nyitva a gép ajtaját, hogy kiszellőzzön.
Rászáradt ételmaradékok
Ha egy éjszakán át állni hagyjuk az edényeket, az ételmaradékok könnyen rászáradnak – a tészta, szósz vagy más maradványok megkeményedhetnek, így sokkal nehezebb lesz eltávolítani őket. Ez nemcsak a mosogatás hatékonyságát csökkenti, hanem nagyobb terhelést is jelent a mosogatógép számára, amely így könnyebben elromolhat.
Érdemes tehát leöblíteni a tányérokat, poharakat és evőeszközöket, ha tudjuk, hogy nem lesz alkalmunk azonnal elindítani a gépet. Fontos, hogy úgy helyezzük el őket, hogy a víz minden felülethez hozzáérjen. Az erősen szennyezett edényekhez pedig használjunk megfelelő mosogatási programot és mosószert!
A mosogatógép teljesítményének romlása
A mosogatógép akkor működik a leghatékonyabban, ha rendszeresen és rendeltetésszerűen használjuk. A hosszasan benne hagyott ételmaradékok eltömíthetik a szűrőt, a permetező karokat és a fúvókákat – ez a tisztítás hatékonyságának csökkenéséhez vezethet. Ha rendszeresen hagyunk koszos edényeket a gépben, az hosszú távú teljesítményromlást is eredményezhet, ami gyakori karbantartást vagy javítást vonhat maga után.
Már csak emiatt is fontos, hogy ne hagyjuk benne egész estére a koszos edényeket. Emellett azt is megtehetjük, hogy rendszeresen tisztítjuk a gépet, különös tekintettel a szűrőkre és a permetező karokra. Havonta egyszer pedig érdemes egyszer végigfuttatni rajta egy karbantartási programot.
Kevésbé tiszta konyhát eredményez
A konyha tisztasága alapvető az élelmiszerbiztonság szempontjából. Ha éjszakára koszos edények maradnak a mosogatógépben, könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, és a konyhában kellemetlen szagok és rendetlenség uralkodhat el. Ez a hozzáállás pedig más területekre is kiterjedhet: ha nem figyelünk az edényekre, előbb-utóbb más felületeken is elszaporodhat a kosz.
Ezért annyira fontos, hogy étkezések után azonnal mosogassunk el, és tegyünk rendet, azaz töröljük le a pultot és szabaduljunk meg az ételmaradékoktól.
Energiapazarlást is magával hoz
Ha túl sokáig hagyjuk állni a koszos edényeket, lehet, hogy kétszer kell elindítanunk a mosogatást, hogy minden valóban tiszta legyen. Ez extra áramot, vizet és időt igényel – és még a villanyszámlánk is magasabb lehet. Ha azonnal cselekszünk, időt spórolunk, és elkerüljük a felesleges ciklusokat.
További hasznos háztartási tippek itt: