A magyar sör beveszi Németországot

"Annyi sörkóstolót szerveztünk már, hogy mi is unjuk. Arra gondoltunk, menjünk ki a kocsmából!" - mondta Bart Dani, majd elindultunk Göd felé egy 50 éves luxushajón.

Magyar sört exportálni a világ egyik sörnagyhatalmának számító Németországba kicsit nagy falatnak tűnik elsőre - mintha fjordokkal szeretnénk megtámogatni Norvégiát. Pedig bármilyen furcsának tűnik is, az ötlet működik - a németek érdeklődését a kézműves sör iránt a magyarok keltették fel 2013-ban a Braufesten Berlinben - mindezt egy 1963-ban épült luxus-sétahajó, a Thetis fedélzetén tudtuk meg egy rendhagyó sörbemutatón. A két órás hajókirándulásnak több célja volt, - azon kívül, hogy kipróbáljuk, milyen egy fél világot bejárt, hondurasi mahagóniból felépített luxus sétahajón csorogni a Dunán. Egyrészt, hogy a végállomáson bebizonyítsák nekünk, hogy már a Dunakanyarban is lehet pofátlanul jó ételekbe botlani, másrészt, hogy megtudjuk, ki az a Duke of Budapest, illetve hogyan veszi be a magyar kisüzemi sör Németországot.

De minek sört vinni Németországba?

Mivel a németek évszázadok alatt megszokták, hogy mindig van jó sör, nem alakult ki az a fajta kézműves sör éhség, ami nálunk beterítette a várost pár éve. A fiatalabb generáció viszont igényli az átlag német lágernél többet kínáló kisüzemi ízeket. Így kerül a képbe a Hudi Hudi sördisztribútor cég, amely évek óta foglalkozik sörimporttal. A legjobb angol sörök mellett olyan magyar újhullámos sörfőzők termékeit viszik Németországba, mint a Mad Scientist, a Rothbeer, a Hara Punk és a Yeast Wörks - ezeknek a sörfőzőknek a termékei egyébként mára bekerültek a legjobb berlini sörbárokba.

A cél az, hogy a magyar sörök Németországban ne jussanak a magyar bor külföldi sorsára, ne egy egzotikus különlegességként, hanem mint a nemzetközi sörvilág egyik legjobb termékeként tartsák számon.

Ez a gondolatsor hozta létre a Duke of Budapestet, a Yeast Wörks és a Mad Scientist közös gyermekét, ezt a selymes, frissítő, a rengeteg komló ellenére sem keserű New England IPA-t.

A Duke elsődleges célja, hogy a magyar sörök felé fordítsa a német piac érdeklődését, ezért a névválasztás is. Ahogy azt Bart Dániel Főzdefeszt-alapító elmondta, a magyar sör nem feltétlenül hívószó külföldön, de Budapest igen. Egy fejedelmi, ugyanakkor szabad sört akartak alkotni - nem királyt, mert őt túlságosan sok kötöttség veszi körül, hanem egy kreatív, szabad, ugyanakkor főrangú darabot. A Duke-ban benne van Budapest esszenciája, hiszen ez a város is tele van zseniális, kreatív, alkotó emberekkel, akik a saját területükön rengeteget tesznek a városért.

Van élet Budapesten túl is

Annak ellenére, hogy a magyar sörexportot a Budapest márkanévvel akarják bedurrantani, azért jó tudni, hogy a minőségi gasztronómia egyre több helyen érhető el vidéken is. Bár az elmúlt tíz évben sok új, minőségi étterem jelent meg az egész országban, lassan a bisztróvonal is elkezdi meghódítani a vidéket.

Kiváló példa volt erre gödi úti célunk, a Tó Bisztró. Az idén tavasszal, egy helyi kiskocsmából átalakított bisztró szerelem első látásra bárkinek, aki szeret kicsit kiszakadni a városból. A gödi Duna-parttal szemben álló Tó Bisztró egy laza, családias kis hely, ahová nyugodtan vihetjük a kutyát és a gyereket, de szerelmünkkel is beülhetünk elbújni a világ elől. Az állandó étlap és a kötelező hamburger, pulled pork kínálat mellett napi menü is van, ami nem merül ki a középizgalmas leves-főzelék kombinációban, olyan izgalmakkal várja a vendégeket, mint a csülkös pacal, vagy a harcsapofa.

A harcsapofa valószínűleg minden harcsák legnemesebb része, puha, omlós, szálkamentes ízorgia, amit pankó morzsába forgatnak, és végre valahára nem brit stílusban sült krumplival vagy borsópürével, hanem zöldsalátával kínálnak. Mielőtt valakinek a zöldsalátától elfintorodna az orra, ennek semmi köze nincs az olívaolajjal vékonyan megcsurgatott, zacskós salátakeverékhez: legalább nyolc különböző salátalevelet számoltam össze a tányéromon, a dressing pedig pont annyi volt, amennyi szaftossá teszi, de nem nyomja el a salátát. Emellett remek kisüzemi sörszortimenttel, és minőségi rövidital-kínálattal is rendelkeznek: a legkommerszebb ital a polcon egy üveg Hubertus volt, amit egy idős úr kedvéért tartanak, aki húsz évig volt a Tó Bisztró elődjének a törzsvendége, a napi egy lassan elkortyolgatott ital szokását pedig a mai napig megtartotta.

Érdekes módon több kiköltöző exfővárosi dolgozik a vállalkozásban - mi pedig nagyon reméljük, hogy a tendencia ragadós lesz, és a hasonló helyekből egyre többetet találhatunk, a Dunakanyaron túl is.

És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?

Mégis ehető a magyar hal!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!