Így még biztos nem főztél eperdzsemet!

Hogy készíts jó rezgős eperdzsemet 15 perc alatt? Hát természetesen a legújabb kedvencünkkel, a chiamaggal!

A lekvárfőzés az egyik legrégebbi emlékem a konyhából. Régi klasszik módszerrel csinálta a nagyi: leszedtük a gyümölcsöt a kertben – leginkább sárgabarackot – , magoztunk, egy akkora lábosban, amibe szerintem bele is fértem volna, beleöntötte a tízenplusz kiló gyümölcsöt, meg egy szegényebb afrikai ország éves cukoradagját, és egy méteres fakanállal kavargatta órákon át. Utána szépen elosztotta a masszát az előre sterilizált üvegekben, majd lágyan körbetekerte őket a család összes vastag téli dunyhájával, és három napig álltak a szoba közepén, amíg biztosan ki nem hűltek. Csak egyszer fordult elő, hogy a dunyharakást meglátva nekifutásból nekirontottam és beleugrottam, később megtanultam, hogy nyáridőben a szoba közepén tartósan tanyázó ágynemű még csak véletlenül sem azért van, hogy izomból nekiugorjunk.

A chia magos eperdzsem receptjét itt találod

Anyukám is tett el lekvártminden évben, de ő nemcsak barackot, hanem körtét, fügét, szilvát is – egyszer egy több napos könyörgés eredményeként meg epret, amit aztán fintorogva elutasítottam, mondván, nem olyan, mint a bolti.

Sőt, én is szoktam lekvárt főzni, ha jól számolom, ez pontosan a harmadik eperlekvár-receptem, amit megosztok veletek. Pár hete találtam rá, és muszáj volt kipróbálnom.

A chia magos eperdzsem receptjéért ide kattints

Nagyanyám valószínűleg megbotránkozna a gondolattól is, hogy én nekiállok egy kiló gyümölcsből lekvárt főzni, azon meg pláne, hogy lekvárnak, bocsánat dzsemnek hívok egy negyed óra alatt összerottyantott gyümölcspürét – pedig én nem látom benne a hibát.

A pektin és más természetes zselésítő anyagok helyett ezt a dzsemet chiamaggal sűrítettem – nem is értem, hogy nem jutott eddig eszembe, hiszen esténként szorgosan összeturmixolom az éppen adott idénygyümölcsöt egy adag joghurttal és chiamaggal, és tudom, hogy reggelre a chia zselésítő állagától lesz pudingszerű, és szépen kanalazható.

A chia magos eperdzsem receptjéért ide kattints

Hogy ezt a chiás, alig főzött gyümölcspépet illik-e dzsemnek nevezni, nem tudom, de mindenesetre most megteszem – ez egy amolyan gyors, városi változat. Ízre nagyon kellemes, teszteltem kalácson, joghurtba pakolva, és még egy gyors sütibe is belecsempésztem. Különleges tulajdonság, hogy olyan, mint a tejbegríz főzés közben – minél többet áll, annál betonosabb. Azért ne legyenek illúzióink, nem lehet belőle klasszikus mennyiségeket eltenni, mert hűtőben kb. két hétig bírja, de fagyasztóban azért kicsit tovább.

A chia magos eperdzsem receptjééért ide kattints

Viszont tényleg megvan bruttó 15 perc alatt, úgyhogy egy átlag kedd este is készíthetünk új adagot, ha a régi hiányát nem tudjuk feldolgozni. Sőt, más gyümölccsel is működik, úgyhogy az egész nyári gyümölcspalettát végig lehet vele kísérletezni!

Ez is érdekelhet!

Így használd a chiamagot!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?