Így készül a bajor és a magyar CSÁSZÁRMORZSA!

A császármorzsa télen és nyáron is finom desszert, különösen akkor, ha ízletes gyümölcslekvárt és porcukrot rakunk a tetejére. De hogyan készül? Mutatjuk!

A császármorzsa közkedvelt desszertnek számít nálunk, magyaroknál, ám az itthon elterjedt változat nem feltétlenül köthető az autentikus recepthez. Eredetére két köznépi legendát ismerünk: az egyik szerint az ételt Erzsébet Magyar királyné, azaz Sisi szakácsa készítette el először a császári párnak, a másik történet szerint viszont az étel egyenesen Ferenc József találmánya, innen is kapta ma is ismert nevét.

Bárhogy is történt, a császármorzsaaz egykori Osztrák-Magyar Monarchia országaiban a mai napig imádott desszert.

Hogy mi a különbség?

Az eredeti, osztrák császármorzsa valójában egy palacsintatészta-szerű étel, serpenyőben és zsírral készül, az itthon is kedvelt magyaros változat alapja azonban a búzadara, ezért is hívják sokan csak daramorzsának. Mi két különböző receptet is hoztunk, döntsétek el ti, melyik a nagyobb kedvenc.

A bajor változat:

Hozzávalók két főre: 1 marék mazsola, 5 evőkanál rum, 3 db tojás, 1 evőkanál cukor, 1 csipet só, 130 g finomliszt, 250 ml tej, 3 evőkanál vaj (a sütéshez) és 2 evőkanál porcukor.

A mazsolát egy órára áztassuk be a rumba, közben a tojássárgáját egy evőkanál cukorral keverjük jó habosra. Folyamatos keverés mellett keverjük hozzá a tejet, majd két részletben a lisztet, és kavarjuk csomómentesre.A tojásfehérjét egy csipet sóval verjük habbá, majd három részletben forgassuk a tésztához. Nyomkodjuk ki, és dobjuk a tésztába a mazsolát. Három evőkanál vajat olvasszunk meg egy 21 cm átmérőjű serpenyőben, majd közepesnél kicsit alacsonyabb lángon kezdjük el sütni.10 perc múlva negyedeljük el a tésztát, fordítsuk meg a szeleteket, és süssük tovább újabb 5 percig. Közben szórjuk meg a tetejét két evőkanál porcukorral. Újra forgassuk meg a tésztát, vegyük feljebb a lángot, és 2-3 perc alatt karamellizáljuk a cukrot. Húzzuk le a tűzről, és fakanállal vágjuk falatokra.A "magyaros" változat:

Hozzávalók 8 főre (igen nagy tepsivel készítjük): 300 g búzadara, 6 dl tej, 15 dkg vaj, 1 citromból nyert citromhéj, 5 db tojás, 7 dkg cukor, 5 dkg porcukor.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek