Erre figyelj, hogy ne vegyél rákkeltő anyagokat tartalmazó sonkát

Tisztában vagyunk azzal, hogy a sonka nem hiányozhat a húsvéti lakomából, de vajon a vásárlásakor bele szoktál-e gondolni abba, hogy mennyire egészséges?

A legtöbb magyar család számára fontos, hogy húsvétkor szaftos sonka kerüljön az asztalra, ám érdemes odafigyelni arra, hogy hol és milyen minőségű húst vásárolunk. A sonkákban megtalálható nitrites pácsó például az egyik legfontosabb szempont, amit figyelembe kell venni a húsvéti bevásárláskor – hívta fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete. A nitrites pácsó ugyanis nagy mennyiségben fogyasztva növeli a rák kialakulásának kockázatát. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy még mire kell odafigyelned, illetve a jó sonka ismérvét is eláruljuk.

Válassz minőségi sonkát húsvétra

Sonkakisokos

Sokan nem tudják, de a sonkák között megkülönböztetjük a nyers, a hőkezelt, illetve a formában/bélben lévő húsokat, valamint külön alcsoportba tartozik a parasztsonka. 

A Magyar Élelmiszerkönyv szabályzata szerint külön kategóriát képez a húsvéti sonka, ami alatt a nyers sonkát, a hőkezelt sonkát és a parasztsonkát értjük

– olvasható a Tudatos Vásárlók Egyesületénk honlapján.

2017-ben a Magyar Élelmiszerkönyv szabályzatában rögzítették a sonkákra vonatkozóan, hogy csökkenteni kell a maximális sótartalmukat. Ettől függetlenül mindig érdemes alaposan megnézni, milyen sonkát vásárolunk.

Olvassuk el alaposan a címkéket

#Bacongeddon

2015-ben a #Bacongeddon volt a legelterjedtebb hashtag a világon, mivel abban az évben az ENSZ Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC) egy állásfoglalást tett közzé arról, hogy: 

bizonyítottnak találták a kapcsolatot a feldolgozott húsfélék fogyasztása (például szalámik, kolbászok és füstölt/pácolt húsok) és a vastagbélrák kialakulása között.

Az IARC véleménye szerint az említett élelmiszerek az „emberre bizonyítottan rákkeltő” 1. csoportba kategorizálhatók, ahol a cigaretta, az alkohol és az azbeszt is található. A bejelentés hatalmas port kavart, így végül pontosítottak.

E szerint a rendszeresen, napi 50 gramm feldolgozott húsfogyasztás 18 százalékkal növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

Figyelj oda, milyen hús kerül a húsvéti asztalra

Továbbra is sok feldolgozott húst fogyasztunk

Úgy tűnik, hogy az IARC állásfoglalása nem tántorította el a hazai fogyasztókat, ugyanis a Nielsen piackutató cég adatai szerint 2018-ban a magyarok feldolgozott húsra költöttek a legtöbbet.

Sőt a sonka, a szalámi és a virsli iránt még nőtt is a fogyasztói kereslet.

A nitrites pácsó és veszélyei

A legtöbb kutatás a kálium-, illetve nátrium-nitrátot teszi felelőssé a húsfélék rákkeltő hatásáért.

Mint említettük, a nitrites pácsó-keverék nagyon sok húskészítményben jelen van, mivel ettől az anyagtól lesz szép rózsaszínű a termék. „Ha azonban nagy mennyiségben fogyasztjuk, és még hőkezeljük is, akkor megnöveli a rák kialakulásának kockázatát" – írja az oldal.

Így válassz jó sonkát

A jó sonka sokkal keményebb, mint a gyorsabban érlelt termékek, mivel a hagyományos eljárás szerint a húst hónapokig érlelik, majd hidegen füstölik. Ilyenek például a parasztsonkák.

A nitrites pácsóval kezelt sonkát ugyanakkor arról lehet felismerni, hogy élénk rózsaszínű a hús színe. Általában főtt, előre fóliázott termékről van szó, amelyek a legolcsóbbak a sonkakínálatból

– mutat rá a Tudatos Vásárlók Egyesülete.

Nagyon fontos, hogy a sonka kiválasztásakor alaposan olvassuk el a címkét, hiszen ez megmutatja, milyen eljárással készült a termék. Ha valaki hagyományosan pácolt sonkát szeretne vásárolni, akkor kerülje el a „füstölt ízű", illetve a „gyorspácolt" címkével ellátott termékeket.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Címlapról ajánljuk