„A gyors segítség kulcsfontosságú konyhai sérülés esetén" – baleseti beszámolók

Ha jobban belegondolunk, szinte mindenkit, aki gyakran megfordul a konyhában, ért már kisebb nagyobb baleset. A sütés-főzés legegyszerűbb műveletei is bajt okozhatnak egy óvatlan pillanatban. Íme három beszámoló, amiből bőven lehet tanulni. (x)

A konyhában jó eséllyel mindenki járt már, legyen szó egy komplex menüsor megálmodásáról egy jeles eseményre vagy akár egy jóval hétköznapibb “eseményről”, nevezetesen egy egyszerű szendvics összeállításáról. A sütés-főzés színterén nap mint nap jelen vagyunk hosszabb-rövidebb ideig, ez idő alatt pedig számos veszély leselkedik ránk, amit a nagy rohanásban és konyhánk ismeretében nem gondolunk túl fenyegetőnek. Ki ismerné jobban saját konyhánkat, mint mi magunk, ugye? Ha azonban megtörténik a baj, megfelelő lélekjelenlétre és gyors megoldásra van szükség, a sérülés mértékének megfelelően kell a legjobb döntést hoznunk.

Van olyan, akinek az éles tárgyakkal, késsel vagy ollóval gyűlik meg a baja, de egy szimpla hústű is lehet a ludas, ha az ujjunkról van szó, míg mások a lábasban készülő finomságokból kitörő gőzzel, esetleg a forró sütőből kiáramló levegővel találkoztak össze egy rossz pillanatban. Azokról a csúnya égési sérülésekről pedig, amit például a rántott hús vagy zöldségek készítése során felhevített olaj tud okozni, még nem is ejtettünk szót, nem beszélve a csúszós padlóról, ami egyenesen életveszély egy pörgősebb főzés alkalmával, ha a földre kerül néhány nedvesebb alapanyag.

Az alábbi három élménybeszámolóban különböző típusú konyhai bakik árán tanulták meg az elbeszélőink, mi az, amit feltétlenül el kell kerüljenek a jövőben, ha kedvenc fogásaikat készítik.

Juci és az edényfogó

 „Sosem felejtem el, amikor egy teljesen átlagos napon rizottókészítésre adtam a fejem, amit egyébként heti egyszer biztosan megteszek. Az új, csinos edényfogó kesztyűmmel próbáltam a tűzhelyen egyik lángról a másikra átemelni a lábasomat, de vélhetőleg a túl bumszli kesztyű, a nagy lángon égő tűz és a túl kicsi edény hármasa megbosszulta magát, és az ujjaimnál meggyulladt a textil. Szerencsére az ijedtség sokkal nagyobb volt, maga az égési sérülés viszont kicsi és fájdalmas.

Még jó, hogy tartok otthon sebkezelő gélt, amivel egy alapos hidegvizeshűtés után a lehető leggyorsabban el tudtam látni az égést. Ez egy magas víztartalmú készítmény, ami direkt hűsítés révén azonnal csillapítja a fájdalmat, ráadásul védőréteget is képez a seben, megelőzve így a kórokozók bejutását. Azóta észben tartom, hogy a legismertebb rutinműveletet is érdemes nagyobb körültekintéssel végezni.

András és a kacsasült

 „A vendégeinknek szerettem volna egy igazán ízletes kacsasülttel kedveskedni egy baráti vacsorán, de az este jelentős részét az otthonomhoz legközelebbi gyógyszertárban voltam kénytelen eltölteni, miután a nagy beszélgetések és borozós sütés-főzés közben úgy gondoltam, már biztosan készen a sült, óvatosan kivettem a sütőből, tökéletesen rozéra sült, így elégedetten tettem a kerámiatálat a gondosan elhelyezett hőálló alátétre. A jókedv hevében viszont arrébb szerettem volna emelni, amiből az lett, hogy teljesen felelőtlenül, puszta kézzel ragadtam meg a tálat, ami a kezembe hasító forróságtól egy pillanat alatt kiesett a kezemből. Azonnali hidegvizes hűtés ellenére is felhólyagosodott az égés helye, sebkezelő gél sem volt itthon, így egyenes út vezetett a patikába."

Dorka és a hagymaaprítás

"A történetem gyors és tanulságos: csak azért mert az olajat hamarabb odatetted a pörkölthöz, még nem kell lóhalálában hagymát szeletelned a világ legélesebb késével. Máskülönben egy olyan mély vágás a jutalmad a mutatóujjadon, amiből az az érzésed, hogy megállíthatatlanul folyik a vér. Arról nem is beszélve, hogy a sokktól hirtelen még az ájulás, ezzel együtt pedig a konyhapadlón elterülés veszélye is erősen fenyegetett, de a szakszerű ellátás, amiben a párom részesített egyszerre nyugtatott meg, és bizonyította be, hogy óriási tragédia azért nem történt. Megtisztította a sebet, lefertőtlenítette és bekötözte. Utána pedig a seb elfertőződésének további megelőzéséről és a sebgyógyulás elősegítéséről (hámosítás) sem feledkezett meg, olyan krémet vásárolt a patikában, ami a kettőt egyszerre tudja."

Az ennél komolyabb sérülések, illetve a gondos, szakszerű ápolást követően is tartósan fennálló tünetek esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!

Itt találsz egy lehetséges megoldást enyhe égési sérülésekre!

A cikk a Bepanthen Plus krém és a BepanGel forgalmazója, a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

Címlapról ajánljuk

További cikkek