Undorodunk tőlük, növényeink mégis imádni fogják őket

Rossz beidegződés, hogy felsikoltunk, ha meglátjuk, pedig irtó hasznos állat. És a kertnek, a növényeknek, a talajnak és a terményeknek is használnak. Komposztáljunk egyszerűen, gilisztákkal!

Nemcsak a talaj, de a növények minőségét is javítja a kerti komposzt, amellett, hogy a konyhai és növényi hulladékot is felhasználhatjuk vele. Ahhoz viszont, hogy az eredmény még jobb, a komposztálási folyamat pedig gyorsabb legyen, egyre több kertész vet be gilisztákat - írja a Hellovidék.

A giliszták 2-3 évig élnek, és folyamatosan esznek

Telepítsünk a komposztládába gilisztákat!

A giliszták örülni fognak, mert szívesen megeszik a mi hulladékunkat, a talajunk és a terményeink pedig egészségesebbek lesznek. A giliszták 2-3 évig élnek, folyamatosan esznek, szaporodnak, és közben komposztot készítenek az élelmiszerhulladékból, melyben a baktériumok és mikrobák száma közel tízezerszerese lesz a normál komposzthoz képest.

Íme a gilisztákkal, férgekkel való komposztálás szabályai

1.) Szükségünk van egy szellőzőlyukakkal ellátott komposztálótartályra, de lehet egy láda vagy egy nagyobb műanyagdoboz is, a gilisztafarm méretétől függően

Tudtad?

Egy 1-2 főből álló háztartás kb. heti 2 kg szerves hulladékot termel, a giliszták 1 négyzetméternyi felületen pedig 0,5 kg-ot képesek feldolgozni.

2.) A féregládát béleljük ki: jó lehet az avar, de akár a karton is. Tegyük bele földet, és ügyeljünk arra, hogy mindig nedves legyen!

3.) Húst sose rakjunk a komposztba, mert büdös lesz, és a férgek sem eszik meg könnyen: zöldségek, gyümölcsök, falevelek, tojáshéj, ezek jöhetnek.

Szuper minőségű komposztot készítenek az élelmiszerhulladékból

Na de milyen gilisztát válasszunk?

A legalkalmasabb faj a komposztáláshoz a vörös trágyagiliszta (Eisenia fetida) és a vöröslő giliszta (Lumbricus rubellus). Ezek kizárólag lebomló szerves anyagokkal táplálkoznak, a legjobban akkor érzik magukat, ha fénytől elzárva, 10°C és 27°C között, megfelelően nedves (de nem túl nedves!), oxigéndús környezetben tartjuk őket.

Forrásunk volt.


Még több kerti tipp itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!