Így készítsd tökéletesen a spárgát: blansírozz és piríts a makulátlan végeredményért

A spárga az egyik legklasszabb szezonális zöldségünk, amit a termése 1-2 hónapjában annyiszor próbálunk enni, amennyiszer csak lehet. De lássuk, mi a tökéletes spárga titka! (x)

Magyarországon háromféle spárgával találkozhatunk, zölddel, fehérrel és lilával, utóbbival viszonylag ritkán. Bármelyiket is vesszük, vásárláskor figyeljünk pár apróságra, hogy biztosan szép és friss csomagot válasszunk. A jó spárga kellemes illatú, tapintásra feszes, a teteje pedig még nincs szétnyílva. Általában minél vékonyabb a spárga, annál zsengébb, tehát nem érdemes a nagy darabokból álló csomagokat választani.

A nyitott szendvicsek egyik legjobb feltéte a tökéletes spárga - recept itt!

Pucolás

A zöld spárga erősebb ízű, de zsengébb, mint fehér társa, így ezt nem kell hámozni, elég letörni az alját. A zöld spárgában ugyanis az a legjobb, hogy magától eltörik ott, ahol kell, ez nagyjából az alsó harmada-negyede szokott lenni. Az alsó részt se dobjuk ki, vágjuk le a végüket, és mehetnek alaplébe.

Ezzel szemben a fehér spárgát pucolni is kell. Először vágjunk le a spárgák aljaiból 1,5-2 centit, majd zöldséghámozóval tisztítsuk meg a törzseket. Ha fásabb, kevésbé zsenge zöld spárga akad a kezünkbe, azzal ugyanígy érdemes eljárni.

Főzés

A tisztított spárgákat dobjuk lobogó, sós, bő vízbe. A zöldspárgákat elegendő fél-egy percig blansírozni, míg a fehéret hosszabban kell főzni, kb. 8-9 perc alatt puhul meg kellően.

A spárgákat aztán távolítsuk el óvatosan a vízből, vigyázva, nehogy eltörtjük őket, és tegyük jeges vízfürdőbe pár percre. Ez nemcsak a főzési folyamatot állítja meg, de a zöld spárga a színét is megőrzi.

A spárga már így is fogyasztható, salátákban például ressen az igazi, de akár még rá is piríthatunk.

Pirítás

A blansírozott spárgát hosszában vágjuk félbe. Serpenyőben hevítsünk kevés olajat, majd dobjuk rá a lecsepegtetett spárgaszálakat. Sózzuk-borsozzuk, és pár perc alatt pirítsuk készre. Keverés helyett itt érdemesebb inkább a serpenyőben „dobálni” a spárgát, hogy kevésbé sérüljön.

Tálaljuk és fogyasszuk ízlés szerint, köretnek is szuper, de nekünk pirítóson, posírozott tojás és hollandi mártás társaságában a kedvencünk.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Címlapról ajánljuk

További cikkek