7000 forint is lehet kilója az egyik kedvenc nyári ínyencségnek

A Facebook-csoportokban és a piacokon jelenleg 7000 forint/kilós áron kínálják a nyári szezon egyik legínyencebb élelmiszerét. Úgy tűnik, hogy még egy jó ideig aranyáron adják majd...

„Az elmúlt időszak csapadékosabb időjárásának köszönhetően most tényleg kosárszámra lehet gyűjteni a zalai és vasi erdőkben a vargányát, a mezőkön pedig a szegfűgombát" – írja a HelloVidék. A következőkben arra is kitérünk, hogy mire figyeljünk, ha gombászni indulunk, valamint, hogy mennyibe kerül most a piacon az erdei gombák királya, a vargánya?

7000 forint is lehet kilója az egyik kedvenc nyári élelmiszernek

Egyre több gombaféle bukkan elő az erdőkben

Akadnak olyan fajták, amelyek rögtön az esős idő után jelennek meg, ilyen például a mezei szegfűgomba vagy a csiperkefélék. „A gombák királyára: a vargányára azonban még pár napot biztosan várni kell" – mondta a lapnak a Varga Tamás, szombathelyi gombász és biológia - kémia szakos végzettségű természetbúvár. 

Rendkívül borsos áron kínálják őket

Hihetetlen áron kínálják jelenleg a piacokon az erdei és mezei gombákat.

Az oldal értesülései szerint, pár héttel ezelőtt a Facebook-csoportokban még 7000 forint/kilós árakon kínálták a vargányát. Egy másik kedvelt fajtát, a rókagombát pedig egy kicsivel olcsóbban (6000 forintért) lehetett beszerezni. Ám, mivel a gombák elkezdtek tömegesen előbújni, így az árak is mérséklődni fognak.

Jelenleg 3000-4000 Ft/kg-ért lehet hozzájutni a vadon termő gombákhoz.

A szárított verziók azonban továbbra is rendkívül magas árral rendelkeznek. A szárított kucsmagomba kilónkénti ára például több százezer forintos is lehet. A vargánya ára pedig 40-50 ezer forint szárítva.

Emiatt nem véletlen, hogy ismét reneszánszát éli Magyarországon a gombászás, amelyet természetesen csak nagyon körültekintően lehet végezni. Az alábbiakban arra térünk ki, hogy milyen szabályok mentén hol és mennyi gombát lehet szedni.

Gombagyűjtés szabályai:

„Állami tulajdonú erdőben (ami nem magánszemély tulajdona, szabadon látogatható) bárki szedhet gombát egyéni szükséglete szerint. Az „egyéni szükséglet” a valóságban 2 kilogramm gombát jelent (/fő/nap), bármilyen emberi fogyasztásra alkalmas fajtából. Ha ennél többet szeretnénk szedni, illetve, ha a gombát kereskedésre szánjuk, akkor viszont szükségünk van az erdészeti hatóság által kibocsájtott engedélyre. Természetvédelmi területen csak külön engedéllyel lehet gombászni, magánterületen pedig a tulajdonos hozzájárulása szükséges. Mezőgazdasági, ipari és a közlekedéssel terhelt területen nem szabad gombát szedni, mert a gombák magukba akkumulálják a káros anyagokat" – részletezi a cikk a szabályokat.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili

További cikkek