Ezért drágulhatott ekkorát a magyarok kedvenc sajtja

Eddig nem látott mértékben emelkedett egy év alatt a trappista sajt ára. A szakértő szerint a drágulás egyik fő oka, hogy a megdrágult a sajt előállításához szükséges energia-, valamint alapanyagárak is növekedtek.

Egy év alatt 89 százalékkal emelkedett az Agrár-közgazdasági Intézet október elejei adatai alapján az átlagos feldolgozói átadói ár a trappista sajtok esetében – nyilatkozta az index.hu-nak a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács feldolgozói társelnöke, Szautner Péter.

A szakértő szerint a legnépszerűbbnek mondható magyar félkemény trappista sajt gyártási technológiája, érlelési ideje, tömege és kiszerelési formája egyaránt egyedi, ráadásul ez a legnagyobb mennyiségben előállított hazai sajtféleség: míg 2020-ban 17 600 tonna volt az előállított mennyiség, addig 2021-ben ez a szám már 19 500 tonnára emelkedett.

A trappista sajt drágulása rengeteg komponensből tevődik össze

Ahogy az index írja, a tejfeldolgozás nagyon sok energiát igényel, hiszen a fűtés, a pasztőrözés, valamint a tárolás során nélkülözhetetlen hűtés rendkívül energiaigényes, az energiaárak drasztikus emelkedése pedig jelentősen megnöveli a tejfeldolgozó üzemek költségeit.

Az energiaárak mellett az előállítók a csomagoló- és adalékanyagok esetében is extrém árnövekedést tapasztalnak, de minden más feldolgozóipari költségelem – a logisztika, a vegyszer, a munkaruhák vagy például a szennyvízköltség is – folyamatosan emelkedik.

A költségek nagy részének esetében nemcsak azok árának emelkedése játszik szerepet, hanem az import-csomagolóanyagoknál a folyamatosan gyengülő forintárfolyam is, ami jelentősen tovább drágítja egyes anyagok és szolgáltatások árát

– írja az index.

A sajt előállításának legfontosabb eleme, a nyers tej ára is drasztikusan, 65-70 százalékkal emelkedett Szautner Péter elmondása szerint, aki hozzátette, hogy az elmúlt években folyamatosan emelkedett az tej termelésének mennyisége. A jelenleg észlelhető lassulás ellenére az itthon megtermelt tej mennyisége teljes mértékben képes a belföldi fogyasztás kiszolgálására és a tejtermékek alapanyagszükségletének fedezésére.

A szakértő szerint alapanyaghiány egészen biztosan nem várható, viszont az exportpiacokon is magas az igény a hazai nyers tejre, melynek mintegy 9,5 százalékát külföldre szállítják, az export miatti magasabb árak és a gyenge forint miatti előny pedig szintén fokozza az alapanyag-drágulást. További probléma a takarmánykukorica és a napraforgódara árának emelkedése, a tejtermelőknek pedig az inputanyagok, az állattartáshoz felhasznált üzemanyagárak, valamint az élőmunka-költségének növekedésével is meg kell küzdeniük.

Ezen költségnövekedések azon részeit, amelyek nem gazdálkodhatóak már ki hatékonyságnöveléssel vagy egyéb, belső költségcsökkentő akciókkal, a termelők és a feldolgozók az ellátási lánc következő szereplői felé terhelik, azaz végül ezek a költségek a fogyasztói árakban jelennek meg – természetesen nem csak a tejtermékek esetében.

Ahogy az index írja, már látszik, hogy a többi év átlagához képest jóval kevesebb tejterméket veszünk, kivételt talán csak a hatósági áras 2,8 százalékos UHT-tej élvez. Október elejéig az előző évekhez képest a tejföl belföldi értékesítése 5 százalékkal, az ömlesztett sajtoké pedig 13 százalékkal csökkent.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?