Bíbor kasvirággal az influenza ellen

Itt a nátha, influenza szezonja, tüneteink enyhítésében azonban segíthet az echinacea, azaz a bíbor kasvirág!

A bíbor kasvirág vagy lángvörös kasvirág (Echinacea purpurea) az őszirózsaformák (Asteroideae) kasvirág nemzetségébe tartozó kilenc faj egyike. Észak-Amerikában őshonos, ott az egyik legnépszerűbb gyógynövény. Európában a mérsékelt égöv alatt a 18. század óta termesztik dísz- és gyógynövényként. Neve a görög echinos: sündisznó névből származik. Legfontosabb hatóanyaga egy arabinogalaktán nevű toligoszacharid, amely immunstimuláns hatású.

A bíbor kasvirág gyógy- és élettani hatásai

Az echinacea

  • segíthet megelőzni a náthát és az influenzát,
  • alkalmazzák hörghurutra, középfül- valamint arcüreggyulladás esetén,
  • húgyúti fertőzésekre, herpeszre,
  • egyes bőrbetegségekre - kenőcsével pl. ekcémát, égési sebeket, tályogot, szájfekélyt vagy felfekvést is lehet gyógyítani,
  • fokozza a sejtek által egy természetes antivirális anyag, az interferon termelését.

Felhasználása

Leggyakrabban a gyökerét és virágos hajtását használjuk fel, a növény alkalmazási módja lehet tinktúra, szirup, tea, kenőcs, tabletta-kapszula, folyadék vagy préslé. A kasvirágkúránál nyolc hét után tartsunk egy hét szünetet, majd megismételhetjük a kúrát!. Tinktúrája a nyelven bizsergő érzést okozhat, de ez nem veszélyes. Gyermekeknek 2,5 éves kor után adható!

  • Tinktúra: 1 csapott evőkanál megmosott és feldarabolt gyökeret öntsünk le 1 dl gabonapálinkával, lezárt üvegben hagyjuk állni 10 napig, majd szűrjük le. A tinktúrát külsőleg és belsőleg is alkalmazhatjuk, vásároljunk gyógyszertárban cseppentős üvegeket, ebbe adagoljuk ki. Alkoholtartalmának köszönhetően több éven keresztül eláll, de ne tegyük tűző napra. Kezdődő nátha esetén az első 3 nap 3x30 cseppet vegyünk be, majd 3 napon át 3x20 cseppet.
  • Szirup: 1 liter forrásban levő vízbe dobjunk két evőkanál megtisztított és feldarabolt gyökeret, 5 percig forraljuk. Ezt követően fedjük le és 20 percig hagyjuk állni. Majd szűrjük le, adjunk hozzá fél kiló akácmézet és fakanállal alaposan keverjük meg. Töltsük üvegekbe, hűtőben vagy hideg kamrában tároljuk. 1 dl vízhez 1 evőkanál szirupot tegyünk és naponta 3x fogyasszunk belőle.
  • Tea: egy teáskanál bíbor kasvirágot öntsünk le 2 dl forrásban lévő vízzel, áztassuk 10 percig, majd szűrjük le. Lehetőség szerint mézzel ízesítsük. Napi 1-3 csésze teát fogyasszunk.
  • Kenőcs: 4 evőkanál megtisztított és apróra vágott echinacea-gyökeret adjunk hozzá 300 g felolvasztott, jól felmelegített disznózsírhoz. Keverjük el, majd két-három órán át hagyjuk állni lefedve. Ezt követően a masszát apró szitán vagy kendőn nyomkodjuk át, és töltsük azonnal edényekbe. Aki nem szívesen használ disznózsírt, vazelinnel (gyógyszertárban kapható) is készítheti. Hűvös helyen tároljuk, hogy ne avasodjon meg.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?