Ápolás és tisztítás: így lesznek strapabíróak az edényeid

Egy jó minőségű edény vagy serpenyő akár komoly befektetést is jelenthet, nem mindegy tehát, hogy milyen hosszú ideig áll a család szolgálatában egy-egy konyhai alapdarab. Kis odafigyelés, néhány praktikus tipp, és lábasaitok még tovább bírják a strapát. (x)

Arról már írtunk korábban, hogy melyek azok az alapdarabok, amelyek nem hiányozhatnak egyetlen edénykészletből sem, legyél akár műkedvelő amatőr séf, akár a konyhai praktikák fekete öves nagymestere. Mutatjuk, mire figyelj oda, hogy a kedvenc alapdarabjaid hosszú távon is hű társaid maradjanak a konyhában.

Ápolás és tisztítás: így lesznek strapabíróak az edényeid
  • Bármilyen célból is választasz magadnak edényt vagy serpenyőt, a legfontosabb, hogy mindig minőségi alapanyagból készült, több rétegű rozsdamentes acél vagy alumínium terméket vásárolj. Ezek az edények nemcsak tartósabbak, de egyenletes hőeloszlást is biztosítanak, amely megkönnyíti a főzést.
  • Az edény használhatóságát, élettartamát nagyban befolyásolja az anyagválasztás. Az alumínium serpenyő praktikus, mert egyszerű tisztán tartani, a rozsdamentes acél rendkívül ellenálló, és jól bírja a nagyon magas hőmérsékletet is.
  • A tűzhelyedhez és a főzési szokásaidhoz válassz edényt! Legyen gáztűzhelyed, kerámia főzőlapod vagy indukciós lapod, biztosan megtalálod a megfelelő edénykészletet, de a korszerű főzőedények már rendszerint minden környezetben használhatóak.
  • Az első használat előtt mindenképp alaposan mosd el az edényeket!
  • Soha ne tedd üresen a főzőlapra vagy a láng fölé az edényeket! Tegyél néhány kanál olajat vagy vizet a serpenyőbe a sütés-főzés megkezdése előtt.
  • Mérsékelt hőfokon főzz! 250 Celsius-fok felett könnyedén roncsolódhat az edények fém vagy kerámia bevonata.
  • Fokozatosan emeld a hőt, így nemcsak az étel leégését és letapadását kerülheted el, de kíméled az edényeidet is. Vedd figyelembe, hogy a bevonat nélküli rozsdamentes acél edények alacsonyabb hőmérsékleten is bebarnulhatnak, ellentétben a bevonattal rendelkező serpenyőkkel. Ez a használati értéküket nem csökkenti, ellenben könnyen elkerülhető a fokozatos hevítéssel, az edény kiismerésével.
  • A bevonatos edények esetében mindig fakanalat vagy műanyag keverőt, spatulát vagy kiszedőkanalat használj, hogy megóvd a bevonatot a karcolódástól.

A közhiedelemmel ellentétben nem érdemes forrás előtt sót adni a vízhez – ha az edényeidet is óvni szeretnéd, akkor semmiképp ne sózz idő előtt!

  • Ma már számos olyan műanyagfogóval rendelkező lábast találsz, amelyet nyugodtan betehetsz a sütőbe is. Előtte azonban mindenképp győződj meg az edény hőálló képességéről! Egyes acéledények akár a 270 Celsius-fokos hőt is bírják, míg a bevonatosok tűréshatára jellemzően 150 Celsius körül van.
  • A megfelelő és gyakori tisztítás nagyon fontos! Minden használat előtt győződj meg róla, hogy tiszta edényt helyezel a tűzhelyre – ezt ételeid is meg fogják hálálni. A főzést követően minél rövidebb időn belül mosd el az eszközeidet, mert a beleszáradt ételmaradékkal később nehezebben és csak drasztikusabb módszerekkel boldogulsz.
  • Kapkodni azonban nem érdemes: ne helyezd a felforrósodott edényt vagy serpenyőt hirtelen hideg víz alá, mert nem tesz jót a bevonatának, illetve a későbbi használat során egyenetlenné válhat a hőmérséklet-elosztása.

A kézi mosogatás növeli az edények élettartamát. Ha mindenképpen mosogatógépet használsz, győződj meg róla, hogy a tisztítani kívánt eszközök alkalmasak-e gépi mosogatásra – a korszerű, jó minőségű edények esetében ez ma már alapkövetelmény.

  • Végül: ne tárold a kész ételeket a főzőedényben, főképp, ha bevonatos eszközt használsz! Az elkészült ételeket szedd át az erre alkalmas tárolóedényekbe vagy -dobozokba, majd a kihűlést követően helyezd őket a hűtőbe.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Címlapról ajánljuk

További cikkek