9 pofonegyszerű tipp főzéshez és sütéshez, amit sosem érdemes elfelejteni

Aki szeret főzni, szeret alaposan utána is járni annak, mit, hogyan érdemes csinálni. Az alábbi tippek abban segíthetnek, hogyan készíts a jónál is finomabb ételeket. 

Jó pap holtig tanul - tartja a mondás, amely különösen igaz azokra, akik szeretnek főzni. Legyél akár kezdő, akár profi szakács, a következő tippeket senkinek sem árt újra elővenni vagy éppen kipróbálni.

1. Süss mindent egyenletesen

Még egy régebbi típusú sütőben is egyenletesen sütheted át a húsokat, mindössze egy időmérő eszközre és egy jó sütőkesztyűre lesz szükséged a biztonságod érdekében. A húsok mindig a sütő közepére kerüljenek, itt ugyanis a legoptimálisabb a hőmérséklet. A hús sütési idejét érdemes úgy felosztani, hogy egyenlő időközönként forgassuk meg a készülő ételt, így végeredményében biztos, hogy egy egyenletesen átsült fogást kapunk.

2. Friss fűszerek

Minden sokkal intenzívebb ízzel fog rendelkezni akkor, ha friss fűszerekkel ízesíted. Bazsalikom, petrezselyem, kakukkfű vagy szegfűszeg, ezekhez a fűszernövényekhez még kert sem kell, egy kis cserépben az ablakban is jól érzik majd magukat.

3. Szeletelj biztonságosan

Mindenki tudja, de kevesen tartják be: ha késsel szeletelünk, az ujjperceink mindig legyenek a tenyerünk felé fordítva, így könnyen elkerülhetjük a konyhai baleseteket.

4. Ne zsúfold túl az edényeket

Mind a sütésnél, mind a főzésnél figyelj oda, hogy ne pakold túl az edényedet, túlpakolás esetén ugyanis nem fog kellőképpen átsülni és átfőni, így pedig az étel íze és állaga sem lesz az igazi.

5. Vágd a hagymát sírás nélkül

Te is bekönnyezel a hagymavágás folyamán? Áztasd szeletelés előtt a hagymát 10 percig hideg (tényleg nagyon hideg) vízben, így kevésbé fog megríkatni a vágás.

6. Figyelj a húsok vágására és sütésére is

Főleg arra, hogyan szeletelsz! Legyen csirke, marha, borjú, sertés és bárány húsnál a száliránnyal mindig merőlegesen vágjunk, így elkerüljük, hogy a hús rágós legyen. Boris Ginet, a párizsi Risbo séfje azt ajánlja, a hűtőből kivett húsokat hagyjuk felmelegedni egészen addig, amíg szoba hőmérsékletűek nem lesznek, a pihentetés segít abban, hogy sütésnél a hús minden része egyenletesen süljön át.

7. Rizskészítés a séf szerint

A rizsfőzés mindenki vesszőparipája, van aki a pergőset, míg más a ragadósabb rizst szereti, Boris Ginet a pergős változatra esküszik. Végy egy rész rizst és ugyanannyi vizet. A rizst mosd át vízzel egy szűrőben, majd egy percig pirítsd forró olajon, ezután öntsd le csak a vízzel. Miután a víz felforrt, vedd alacsonyabbra a hőfokot és tégy fedőt a rizsre, amit a következő negyed órában ne vegyél le. Hogy miért? Mert ha leemeled a fedőt, kiszökik a gőz, amely a rizst puhítja, csökken a fazékban lévő hőmérséklet, ettől pedig a rizsnek ragacsos és mégis kemény állaga lesz.

Ezt olvasd el! - Kiderült, hogy eddig mindenki rosszul főzte a rizst, amiből nagy baj is lehet

15 perc után húzd le a főzőlapról a fazekat, hagyd pihenni a rizst lezárva még 5-10 percig, ezután villával átforgatva már biztos finom és pergős lesz köret.

8. Locsolj mindent meg egy csepp olívaolajjal...

... de éppen csak azelőtt, hogy elkezdenéd enni az ételt! Egy kevés olívaolaj sokkal erőteljesebbé tesz az ízeket, kölcsönöz az ételeknek egy másféle textúrát, teltebb és ízletesebb lesz az összhatás. Egy próbát megér!

9. Használj tengeri sót a főzés végén

A francia séf véleménye szerint minden ételt érdemes meghinteni egy kis tengeri sóval a tálalás előtt, a tengeri só szerinte még hangsúlyosabbá tesz az ízeket.

Ezt olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via Popsugar, címlap: Benny and Joon (1993)

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek