12 érdekesség a konyhádból, amit eddig biztos nem tudtál

Az élethez alapfeltétel az étkezés, azonban a legtöbb ember sosem gondol bele abba, mi a története annak az ételnek, amit a szájába vesz. 

Mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás? Ki volt az első ember, aki megkóstolta a tehéntejet? Miből készült a világ első levese? Ha mindenre nem is tudhatjuk meg a pontos választ, néhány ételről igencsak érdekes elméleteket találhatunk az interneten.

1. Az első leves vízilóból és verébhúsból készült

via GIPHY

Régészeti feltárások szerint a földkerekség első levesét I.E. 6000 környékén készíthették el, és vízilóból, valamint verébhúsból készült.

2. A wasabi nem is vízitormából készül

via GIPHY

Legalábbis a világ legtöbb részén. A wasabi eredetileg japán vízitormából készül, ám a világ nagy részén a könnyebben beszerezhető egyszerű tormából készítik el.

3. 9,9 kg csokoládé már halálos dózis az emberi szervezetnek

via GIPHY

Csak hogy tudd, hol a határ.

4. A kókuszvíz vérplazma-helyettesítőként is használható

via GIPHY

A kókuszvíz összetétele nagyon hasonlít az emberi vérplazmához, így vészhelyzet esetén akár helyettesítőként is használható.

5. A pálcikás jégkrémet egy 11 éves gyerek találta ki

via GIPHY

Bár a történet némely része vitatott, a pálcikás jégkrémet egy 11 éves kisfiúnak köszönhetjük, aki egy fagyos éjszaka során véletlenül a szabadban hagyta üdítős poharát. Másnap reggel megtalálta a fagyos és ízes finomságot, a következő nyáron pedig már egy strandon árulta jeges portékáját.

6. A cukorkákban lévő piros ételszínezék tetvekből készül

via GIPHY

A bíbortetű nőstényeinek teste olyan vörös festéket tartalmaz, amelyből kémiai eljárással kárminsav állítható elő. Ezt az anyagot világszerte élelmiszerfestékként használják cukorkákba, szájfényekbe és joghurtokba is.

7. A krumpli szétszórja és átereszti a rádióhullámokat

via GIPHY

A felfedezés egy 2012-es tesznek köszönhető, amikor is a Boeing a repülőgépen használható Wi-fi-t tesztelte. A krumpli összetétele és magas víztartalma miatt úgy tudja szórni és átereszteni a rádióhullámokat, mint az emberek. A tesztüzem során 9 tonnányi krumplit helyeztek el a gép fedélzetének üléseire, hogy megbizonyosodjanak róla, valóban biztonságos-e a repülőn használható internet.

8. A mikró feltalálóját egy kevés csokoládé ihlette meg

via GIPHY

A mikró feltalálója egy amerikai mérnök, bizonyos Percy LeBaron Spencer találta ki, aki éppen egy radaralkatrész fejlesztésén dolgozott, mikor munka közben egyik mikrohullámokat kibocsájtó gépe mellett hagyta saját csokoládéját. A munka befejeztével meglepetten vette észre, hogy idő közben a csoki teljesen elolvadt.

9. A csili valójában nem csíp, csak az agyad hiszi, hogy igen

via GIPHY

A chili valójában azért érezhető csípősnek, mert a benne lévő kapszaicinnevű vegyület egyszerűen becsapja az agyunkat. Ha csípős paprikát eszünk az agyunk úgy érzékeli, mintha valami égő dolgot vennénk a szánkba, ennek hatására kezdünk el izzadni és elvörösödni is (így indul be a védekező mechanizmus).

10. 20 évig is eltartana megkóstolni a világ összes almafajtáját

via GIPHY

A világon több, mint 7500 almafélét tartanak számon. Ha minden nap kipróbálnánk egy újabb fajtát, nagyjából húsz évünkbe telne végigkóstolni az összeset. Talán még nem késő!

11. A McDonald's másodpercenként 75 hamburgert ad el szerte a világon

via GIPHY

Hogy ez sok vagy kevés, azt mindenki döntse el maga. Hogy mi a sok? Egyes vizsgálatok és feltételezések szerint 100 marha húsa is lehet egyetlen húspogácsában.

12. a sárgarépa valaha lila volt

via GIPHY

A sárgarépa valójában egy genetikai mutáció eredménye, a 16. század előtt a répa még teljesen lila volt.

Ezeket olvastad már?

via:nosalty, buzzfeed

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek