Űrpörkölt és galaktikus libamájpástétom - Ezt falatozta az első magyar űrhajós a világűrben

Farkas Bertalan 1980-ban járt a világűrben, és vitt magával egy kis "hazait" is.   

Amikor egy űrhajós fenn ül a közel 3000 tonnás rakéta csúcsában lévő kis kabinjában, és arra vár, hogy a hatalmas szerkezet a levegőbe emelkedjen, nem kis kockázatot vállal. Mielőtt Föld körüli pályára állna az űrhajó, és az utasai súlytalanul lebegnének a belső tereiben, a kilövést követően a felfele száguldó rakétában akár a földi gravitáció négyszerese is terhelheti az űrhajósok szervezetét.

A félelmetesen nagy erők, majd éppen a gravitáció teljes hiánya, vagyis a súlytalanság, mérhetetlenül leterheli az emberi szervezetet. Az űrhajósoknak ezzel együtt állandóan frissnek kell lenniük szellemileg és testileg is.

Koichi Wakata, az ISS (International Space Station) űrhajósa már több finomság közül válogathat

Egy-egy kellemes falat sokat segíthet azon, hogy az űrutazók regenerálódni tudjanak, kellő mennyiségű tápanyaghoz jussanak. A súlytalanságban elfogyasztott ételek nem lehetnek ám akármilyenek. Mivel nagyon kevés a hely az űrhajóban, és minden gramm súly számít, az asztronauták nem vihetnek magukkal nagy tömegű fogásokat, és értelemszerűen nem lehet főzni sem odafenn. Ennek megfelelően különböző készételeket csomagolnak nekik - konzervek, fagyasztva szárított majd "visszanedvesített" fogások, furcsa folyadékok szerepelnek a menüsoron.

Magyar űrkonzervek dizájnos csomagolásban

1961-ben Yurij Gagarin két fogkrémes tubusra emlékeztető tárolóban vitt magával húspasztát és csokikrémet.

A hetvenes évek közepe táján a szovjet vezetés elindította az Interkozmosz programot azért, hogy a szovjetbarát országokból egy-egy kiválasztott kozmonauta - ahogy az oroszok mondják az űrhajóst - feljuthasson az űrbe. A program résztvevőit a vadászpilóták közül válogatták minden országban. A magyar jelölteket 1977-ben kezdték el válogatni a Kecskeméten, a Repülőorvosi Vizsgáló és Kutatóintézetben. Végül két régi barát, Farkas Bertalan és Magyari Béla lett a magyar jelölt - ők a Gagarin Űrhajóskiképző Központban folytatták a felkészülést. Úgy alakult, hogy a két magyar közül Farkas repült parancsnokával és űrhajóstársával, Valerij Kubaszovval. Farkasék 1980. május 26-án indultak el a világűrbe, majd 28-án összekapcsolódtak aSzaljut–6 űrállomással. Június 3-án ért földet a duó a Szovjetúnió területén.

A vodka feliratú tubusokban valójában egy céklás orosz leves, borscs van

De mit evett Farkas Bertalan az űrben? Az Űrvilág cikkében olvasható, hogy a magyar űrhajós fogásait aKonzerv- és Paprikaipari Kutatóintézet fejlesztette ki. Az Intézet 1978-ban kezdett el foglalkozni a hazai ízeket idéző űrmenü kialakításával.

A Szojuz-36 fedélzetére Farkas Bertalanpörköltöt, rakott káposztát, libamájpástétomot, babsalátát, füstölt marhanyelvet, sült vagdaltot, sült csirkét aszpikban és disznósajtot vitt magával.

Bolgár űrkaja

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Szabadtűz: Duna-parti party ananászos sertéssel a szabadban - grillezz egy utolsót!

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?