Valaki több millió forintot fizetett ezért a két darab nyári gyümölcsért

Az eset nem máshol, mint Japánban történt, a két gyümölcs boldog tulajdonosa pedig önként ajánlotta fel az összeget egy árverés alkalmával. 

Yubari városában nemrégiben tartották azt az árverést, amelyen egy japán üdítőgyártó cének dolgozó férfi több, mint 45.000 dollárt ajánlott két darab különleges sárgadinnyéért - írja a Fox News.

A 12,7 millió forintot érő Yubari sárgadinnyék nagyon nagy kincsnek számítanak egyedi ízviláguk miatt. Aki már kóstolta a dinnyét úgy nyilatkozott, a gyümölcs íze hasonlít az édes narancs ízére, érési idejének hosszúsága miatt azonban drágább és nagyobb kincsnek számító gyümölcs, mint a sima sárgadinnye.

Ez is érdekes! - Még nem láttál egy helyen annyi pénzt, amennyit ez a férfi fizetett egy óriási tonhalért

A nagyszabású japán mezőgazdasági vásárokon a legszebb és legértékesebb árukat rendszeresen bocsájtják árverésre, ezek a termékek sokkal inkább számítanak ott egyfajta trófeának, mint fogyasztásra készült élelmiszereknek.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Ezeket olvastad már?

via Fox news

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?