Ezeken a területeken rossz minőségű az ivóvíz

Egy térképnek köszönhetően megnézhetjük, mennyire egészséges a csapból folyó ivóvíz.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) év elején tette közzé a legfrissebb, 2020-as évre vonatkozó jelentését Magyarország ivóvízminőségéről. Ebből az derült ki, hogy az ország valamennyi településén biztosított a közműves ivóvízellátás, ugyanakkor továbbra is vannak ellátatlan területek, elsősorban külterületi, tanyasi lakókörzetekben vagy üdülőövezetekben, zártkertes területeken – írja a Pénzcentrum.

Csakúgy, mint a korábbi években, ezúttal is jelentős eltérések vannak a területek között. Az országos helyzetkép igen kedvező az NNK jelentése szerint: az Ivóvízminőségi adatbázisba 2020-ban jelentett mintegy 56 000 vízminta eredménye alapján a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99-100%-ában megfelelő eredményt adott, ahogy az alábbi ábrán látható:

A legfontosabb ivóvízminőségi jellemzők megfelelősége

Sok helyen jelen van az arzén

Kémiai szempontból évtizedeken át a geológiai eredetű szennyezők (arzén, bór, helyenként a fluorid, valamint az ammónium) jelentették a legnagyobb problémát. A legjelentősebb ezek közül (mind egészségkockázatát, mind az érintett települések számát tekintve) az arzén volt

– írja a vízminőséget vizsgáló tanulmány.

A 2010-es évek elején az ivóvíz arzénkoncentrációja még közel 400 településen volt határérték felett. Átmeneti engedély alapján 2012. december végéig 343 település térhetett el a határértéktől arzén, 38 bór, és 3 fluorid vonatkozásában, ezeken a településeken átmeneti határérték volt érvényben. 2013-tól már mindenhol egységes a határérték.

A pirossal jelölt helyeken magas az arzén tartalma

Az alábbi ábrán látható, hogy amíg a bór- és fluoridtartalom közel 100%-os megfelelősségű volt 2020-ban, addig arzén terén még vannak hiányosságok. Bár a fejlődés nagy mértékű, még mindig vannak települések, ahol nem marad határérték alatt az arzén.

Ebben a városban már nem kell tartani tőle

Megfelelő minőségű lett az ivóvíz Tiszagyendán, miután új kutat fúrtak, és arzénmentesítő berendezést is üzembe helyeztek a községben – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok megyei település polgármestere az MTI-vel.

A településen régóta nagyon rossz volt az ivóvíz minősége, az arzén körülbelül tízszerese volt a határértéknek. Az arzént vas-oxiddal semlegesítették, emiatt azonban sárgás-barnás színűvé vált az ivóvíz

– fűzte hozzá Pisók István. Ez a probléma megoldódott, miután új, 310-330 méter mélységű kutat fúrtak, és víztisztító technológiát is üzembe helyeztek a több mint ezer lakosú községben. Az új kút három hónapja üzemel, az arzénmentesítő berendezés jelenleg tesztüzemben működik.

„Az elmúlt napok tapasztalatai alapján eltűnt a vízből a sárgás-barnás szín" – jegyezte meg a polgármester.

Képek: NNK


Még több izgalmas tartalom:

Címlapról ajánljuk

További cikkek