A legfoszlósabb szilvalekváros bukta egyenesen a Hawelkából

Bécs egyik legrégebbi, de minden bizonnyal legautentikusabb kávézója a Hawelka. Már régen nem jártam arra, de a két szuper sütijüket nem lehet elfeledni. Minap, amikor említésre került buktájuk, rögtön megkerestem a receptjét, és most meg is osztom veletek.

Amikor mondtam otthon, hogy buktát sütök, a gyerekek kapásból kérdezték: túróst vagy lekvárost? Egy barátnőm pedig sejtelmesen mosolyogva afelől érdeklődött, hogy jófajta gyümölcsízzel töltöm-e... Mindenkit informáltam, hogy most nem a magyaros, hanem a békebeli monarchiás Hawelka recept kerül terítékre, ebben pedig százszázalékos, sűrű szilvalekvár bújik meg.

Hawelka

A Hawelka család Morvaországból költözött Bécsbe, ahol először az Alt Wien bárt igazgatták, majd 1939-től átvették a Stephansplatzhoz nagyon közeli, Dorothergasse-ban üzemelő éjszakai bárt, és itt megnyitották a róluk elnevezett kávéházat, melynek légköre bohém, mint a csehek, portékái pedig precízek, mindig azonos, magas színvonalat képviselnek, ahogy az Ausztriában elvárt. Helyi művészek tették naggyá, akiket követtek a művészetkedvelők, a falakon a szíveslátásért cserébe kapott alkotások, fotók láthatóak. A berendezés az eredeti a mai napig. Leopold Hawelka minden törzsvendéget, de az először érkezőket is kitüntetett figyelemmel fogadta, így közszeretetnek örvendett, felesége, Josefine pedig mennyei süteményeivel jutott el a kedves vendégek szívéig, ők együtt népszerűsítették a buktát Bécsben.

Bukteln

Nálunk is nagy kedvenc a bukta, de valahogy mi, magyarok a méretre megyünk rá. A Hawelka bukta se nem túl kicsi, se nem túl nagy, habkönnyű, és a tésztája szétolvad a szádban. Minden erőfeszítés nélkül lehet tépni, de magától nem esik szét, nem porlad. A tölteléke a nálunk megszokott baracklekvár vagy a gyári piros színű gyümölcsíz helyett a sűrű, százszázalékos szilvalekvár. Ebből minden bogyóba egy teáskanálnyi megy, így a savanykás íze a kész tészta édességét klasszul ellensúlyozza. A másik nagy különbség, hogy a sütőformából kiborítva, fejjel lefelé, a süti popsiját porcukrozzák meg, ahol nem csúszik le róla, hanem finoman beleolvad, és ebben az irányban könnyebben is téphető a sütés közben egy nagy táblává összeállt tésztaköteg.

Egy témába vágó tanács: ha nincs vaj a fejünkön, akkor nem lesz bukta!

Schnell

Hogy mennyivel egyszerűbb és gyorsabb a Hawelka bukta készítése? Hát sokkal. Nem kelesztgetjük, gondolom, a kávézóban sincs idő és hely az ilyesmire.

Nem kell hozzá nyújtófa: tenyerünk alsó puha részével nyomjuk, lapítjuk el a darabolt tésztát úgy, hogy a lekvárt rákenhessük.

A sütőben 50 fokon 15 perc alatt megtörténik a csoda, aztán 180 fokon, 20 perc után készre pirul az egész. A kívül-belül vajazás nagyban hozzájárul a sikerhez. Az egész konyha és lakás illatozik majd a sütés után!

Receptek és fotók: Bagdi Gréta

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több különleges receptcsoda itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek