Széll Tamás és Szulló Szabina új étterme: a magyaros fine dining, ami megfizethető!

A Stand25 bisztrókonyhája után Szulló Szabina és Széll Tamás pár hete egy fine dining étteremmel gazdagítja a budapesti gasztronómia palettáját - rögtön kipróbáltuk!

Több, mint másfél éve, hogy Széll Tamás és Szulló Szabina megnyitották a Hold utcai piacon a Stand25 bisztrót, de régóta sejthető, hogy újabb helyet készülnek nyitni. Pár hete ez is megtörtént - a páros új étterme a belvárosban, a korábbi Lou Lou és Márga helyén, Stand néven nyílt meg, és több szempontból is kilóg a hazai fine dining éttermek sorából, de ez egyáltalán nem negatív kritika, sőt.

A helyszín szempontjából érdekesség, hogy ebéd vagy vacsora közben végignézhetjük, milyen is egy pörgős étterem konyhája - egy üvegfalon keresztül ugyanis tökéletes bepillantást nyerhetünk a konyhai munkafolyamatokba, és lépésről lépésre követhetjük a precíz fogások megszületését. A menü szempontjából is tud újat mutatni a hazai fine dining éttermekhez képest: sokkal közérthetőbbek az ételek.

Üdvözlőfalatok

A fine dining egyik legnagyobb erénye, és egyben hibája is, hogy túl sok ízt pakolnak egy tányérra, és a második fogás után már egyre nehezebben tudjuk élvezni az egymáshoz illő vagy egymást kiegészítő zamatokat.

Ehhez képest Széllék olyanok, mint a bölcs tudós: nincs szükségük mágikus füstökre, szemfényvesztésre és varázslatra, mert megengedhetik maguknak, hogy egyszerűen tökéleteset nyújtsanak.

A hangsúlyozottan magyaros ételekre fókuszáló étterem fogásai nincsenek túlgondolva, egyszerűen olyanok, amilyennek a mesében lenniük kéne.

Sajtos-tejfölös lángos

Harmadik különlegessége a helynek, hogy fine diningsága ellenére elég baráti árakkal dolgozik. Nem olcsó, de egy három fogásos ebédmenü egy főre itallal és szervízdíjjal együtt kijön 10.000 forintból, így kifejezetten megfizethetőnek számít.

Paradicsom, sültpaprika-saláta

Mivel hárman mentünk, az étlap nagy részét sikerült végigkóstolnunk - még mielőtt megkaptuk volna az előételt, már egy csomó finomsággal kedveskedtek nekünk. Először házi kovászos kenyér, barnított vaj, körözött, és Baumgartnerék sonkája illetve szalámija érkezett. Hogy a körözött kaviárformában érkezett-e, szárazjégen? Nem, cserébe olyan volt, mintha egy etalonnagymama készítette volna - zseniális. Kaptunk füstös padlizsánkrémet paprikás tésztába bújtatva, kukoricavelutét kukoricahajjal és paprikaolajjal - ami egyébként egy csodálatos, tényleg minden ízében kukoricás krémleves volt, és életünk legjobb sajtos-tejfölös lángosát. Sajnos csak egy falatka volt, de innen is kérdezném Tamástól, hogy mikor nyit lángosozót.

Újburgonya, velő, torma

Az elsők közül a meggyzselébe bújtatott kacsamáj, alias kacsamáj, bodza, meggy volt a kedvencünk, de erősen ajánlott a sültpaprika-saláta, illetve a velő, torma újkrumpli hármasa is. A második fogások közül nagyon nehéz választani: ott van egyrészt a Stand25-ből jól ismert, megunhatatlan gulyásleves, ami hortobágyi szürkemarhanyakból, faszenes elősütéssel készül, és egy kis citromhéj teszi pikánssá.

Gulyás

A második opció annak kihagyhatatlan, aki szereti a halászlevet: a bajai változatba egy füstölt hallal, ponttyal, haltejjel töltött ravioli kerül betétnek, az íze selymes, könnyű, tisztán halízű - valami ilyesmi lé rotyoghatott száz éve a bajai Duna-parton az üstökben. A harmadik választási lehetőség egy falat Bocuse d'Or: Tamás negyedik helyezett táljának egy darabját is megrendelhetjük, ha szeretnénk tudni - többek között - , mivel nyűgözte le a zsűrit 2017-ben.

Kecsege, uborkasaláta, kagylómártás

A főételeket is végigkóstoltuk: a legjobban egyértelműen a feláras bárányt szerettük. A báránygerinc és -csülök gombával és gerslivel töltött nyári savanyú káposztával egy falat Erdély volt. Én részemről a saját választásomért is rajongtam: a nyári szarvasgombával töltött zeller savanyú almával és zeller-gombajus-vel olyan volt, mintha beleharapnánk egy eső utáni erdőbe.

Sült zeller erdei gombákkal töltve, almával, zellerjus-vel

A desszertek közül nem volt kedvenc, mindenkinek más ízlett a legjobban, de megjegyezném, hogy Andris szerint az őszibarack, akácméz, joghurt triónak annyira primér gyümölcs íze volt, hogy még az őszibarack kis szőreit is érezni vélte. A cseresznye, mogyoró, csokoládé kombinációját azoknak ajánljuk, akik egy többfogásos menü után is vágynak a tömör csokis ízekre, a somlói pedig megéri a plusz 1000 forintos felárat, mert szinte sehol nem készítenek már tisztességes darabot.

Cseresznye, mogyoró, csokoládé

Amúgy desszertből duplázni is lehet, az étkezés végén egy kilépő ajándék is érkezik: a bonbonválogatásban találunk almás pités, Rákóczi túrós, sóskaramellás-csokis, mézes süteményes és csokikrémes-granolás finomságot is.

Bonbonválogatás

Hogy miért szerettük leginkább Tamás és Szabina éttermét? Mert önazonos, fölösleges flancolástól mentes, egyszerű és tökéletes. Ha bárki előtt villogni szeretnénk a magyar konyhával, akkor nyugodt szívvel vigyük el a kiszemeltet a Standba, garantáltan nem bánjuk meg!

És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?

A legjobb helyek a Balatonnál: itt egyél, igyál ha a magyar tengerre mész!

Címlapról ajánljuk