A párizsinak van bármi köze Párizshoz? Egy felvágott története dióhéjban

Kevés olyan állandó szereplője van a hazai reggeliző- és vacsoraasztaloknak, mint a párizsi. Vajon van valami köze a francia gasztronómiához ennek a felvágottnak? (X)

Hosszú évtizedek óta kerül idehaza az uzsonnára csomagolt, a vacsorára vagy reggelire összedobott szendvicsbe párizsi - sőt, rántva akár főfogássá is avanzsálhat ez a felvágott. Olyannyira megszoktuk a halvány rózsaszínben pompázó húskészítményt, hogy talán el sem gondolkodtunk azon, tulajdonképpen miért is hívjuk párizsinak vagy - németesen - parizernek.

Az interneten kutakodva hamar kiderül, hogy a sertés-, marha- vagy baromfihúsból készült, homogén, nagy átmérőjű, henger alakú felvágott közeli rokona a német Extawurstnak, az amerikai bolognának, a hollandBoterhamworstnak, a svéd Falukorvnak - a sort még sokáig lehetne folytatni, de már ennyiből is érzékelhető az, hogy a mi párizsink nem egy hungarikum. Ráadásul az elnevezése sem egyedülálló, mert Ausztriában hozzánk hasonlóan Parisernek nevezik. Az, ha megpróbáljuk felkutatni, honnan ered ez az elnevezés, közelebb fog vinni minket magának a terméknek az eredetéhez is.

Tudtad?

Hazánkban a 60-as évektől fogyasztják a párizsit, azóta magyar családok millióinak lett kedvelt terméke. Próbáld ki a Nosalty receptjeit a Sága Füstlizer termékeivel!

Az internet mélységeiben egészen bizarr megfejtésekre bukkanhatunk a párizsi eredetét illetően. Az Index azonban megkereste párizsikérdésben a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatóhelyettesesét, Török Róbertet, aki azt tanácsolta, az online térben való böngészés helyett érdemes offline forrásokban kutakodni. A Magyar Nyelv Történeti Etimológiai Szótárának "párizsi" című szócikke alapján kiderül, hogy a“parizer”, “parizerwurst”, “pariserwurst” és a "párizsi kolbász kifejezések használata a 19. század közepén jelent meg a hazai írott szövegekben. Miért pont ekkor?

A 19. század közepére az iparosodás elterjedésével, a hentesüzemek és a közvágóhidak megjelenésével a technikai feltételek adottá váltak ahhoz, hogy párizsit lehessen gyártani. Sok olasz hentes ekkoriban telepedik le hazánkban, és nyitnak üzletet - lehet, az ő kezük is benne volt a párizsi megalkotásában.

Török Róbert szerint a felvágott nevét annak köszönheti, hogy a 19. század közepének európai embere odáig volt a francia fővárosért. Ha valami "párizsi" volt, az azt jelentette, hogy divatos, haladó, izgalmas. A szakember szerint feltehetően ez volt az oka annak, hogy ezt az új felvágottat is Párizsról nevezték el - valószínűleg a Monarchia német ajkú lakói. A "parizerwurst" a magyar nyelvbe tükörfordítással került át, és megszületett a párizsi elnevezés.

Elméletileg nem kizárt, hogy a nagy hatású francia gasztronómia hatása érződik ezen a húskészítményen, így nem csupán a nevének, de receptjének is van köze Párizshoz. Erre azonban nincsenek egyértelmű bizonyítékok.

Nem ritka jelenség az, ha egy-egy városról neveznek el húsipari készítményeket, gondoljunk csak a prágai sonkára, a krakkói kolbászra vagy a milánói szeletre - ezzel együtt homályban marad, hogy valójában kötődnek-e ezek a fogások azokhoz a városokhoz, amelyekről a nevüket kapják.

Próbáld ki a Nosalty receptjeit a Sága Füstlizer termékeivel!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!