Ősz=ekcéma? 5 tipp a szakorvostól a viszketés enyhítéséért!

Nem elég, hogy itt a hideg ősz, még az ekcémánk is belobbant. Érdemes megfogadni a szakorvos tanácsait, hogy ne kínlódjunk feleslegesen.

Bár általában egyedi, hogy kinél milyen hatásokra lángolnak fel a veleszületett hajlamon alapuló (atópiás dermatitis) ekcémás tünetek, ősszel-télen jellemzően rosszabbodhat a bőr állapota. A szellős, könnyed pamutruhákat felváltja a vastag, akár több réteges melegebb öltözet, amely alatt a bőr nehezebben tud lélegezni, szellőzni, amely hozzájárul a tünetek fokozódásához.

Dr. Erős Nóra Ph.D., a Rózsakert Medical Center bőrgyógyász szakorvosa, segítségével annak jártunk utána, mik lehetnek kiváltó tényezői, illetve mit tehetünk a tünetek elkerüléséért?

dr. Erős Nóra, a Rózsakert Medical Center bőrgyógyász szakorvosa

Az atópiás ekcéma

Az atópiás ekcéma elhúzódó, újra visszatérő betegség, megjelenése változó: fellángolások és nyugalmi időszakok váltakoznak. A betegség öröklött hajlamon alapuló, krónikusan fennálló bőrgyulladás, amely az alábbi tünetekkel járhat együtt:

  • száraz, kivörösödött, erősen viszkető foltok,
  • esetenként hólyagocskák,
  • ezek felszakadása után nedvező tünetek,
  • pörkösödés,
  • felülfertőződés,
  • kis sebek.

Kiváltó tényezők lehetnek például:

  • irritáló anyagok: vegyi anyagok, öblítők, kozmetikumok, festékek stb.,
  • egyes élelmiszerek: leggyakrabban citrusfélék, paradicsom, tej és tejtermékek, tojás, hal stb.,
  • ruházat anyaga: gyapjú és állati eredetű alapanyagból készült ruhaneműk, de a szintetikus darabok is irritálóak lehetnek,
  • kutya-, vagy macskaszőr, toll, lószőr, poratka stb.,
  • tartós stresszhelyzet, túlhajtás, kialvatlanság,
  • felső légúti vírusfertőzések, nátha, egyéb fertőző betegség.

Az őszi és téli hónapokban gyakoribbak a fellángolások, a téli ruházat, a fényhiány, a nagy hőmérsékletkülönbségek, a fűtés miatti száraz levegő, illetve a kinti hideg, szeles időjárás miatt.

Ezek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Mit tehetünk ellene?

Próbáljuk meg minél inkább kerülni a kiváltó tényezőket!:

  1. Viseljünk hidegebb időszakban is pamut, jobban szellőző ruhát, öltözzünk rétegesen, hogy ne egész nap meleg ruhában, izzadva tartózkodjunk a szobában!
  2. jó megoldás lehet az is, ha a szintetikus mosó- és öblítőszereket természetes, vagy hypoallergén termékekre cseréljük.
  3. Szellőztessünk és portalanítsunk rendszeresen - ún. nedves portalanításos módszerrel!
  4. Bár a hidegebb időszakban nagyon jól tud esni egy hosszú, forró fürdő, ezzel vigyázni kell, mert a tüneteket ronthatja: a forró fürdő helyett langyos, gyors zuhanyt válasszunk, lehetőség szerint természetes összetevőkből álló mosószerekkel, ezt követően hidratáló testápoló rendszeres használatával.
  5. Nagyon fontos, hogy az atópiás bőrt folyamatosan hidratálni szükséges: sok folyadékfogyasztással a bőrt belülről, hidratáló hatású testápoló krémek segítségével pedig kívülről ápolhatjuk, ezáltal lerövidíthetjük a tünetes időszakokat, csökkenthetjük a kellemetlen viszketést, megakadályozhatjuk a kivakarás okozta sebesedést és felülfertőzést.

Címlapról ajánljuk

További cikkek