Készíts házi, vírusellenes felülettisztító sprayt : na de mely hatóanyagokkal működik?

Annyi információ kering a fertőtlenítésről, hogy néha elveszítjük a fonalat. Mi a legjobb vírusölő tisztítószer, és hogyan készítsük el otthon, ha szeretnénk spórolni?  

Házilag készíteni tisztítószert nagyon gazdaságos és környezetbarát megoldás, mert sokat csökkenthetünk a műanyaghulladék-adagunkon. Most viszont sokszor meg kell gondolni, mit teszünk a házi tisztítószereinkbe, mert a vírust nem minden szer öli ugyanúgy.

Az ecet csak a baktériumot öli

A házi öko felülettisztítók receptjeinek fő hatóanyaga mindig az ecet, ez pedig sajnos nem öli meg a vírusokat, csak a baktériumokat, ha tehát a koronavírus elleni védekezés a cél, akkor az ecet önmagában nem elég. Sokan javasolnak egy ecetből és 70 százalékos alkoholból álló egyveleget, de mivel a hivatalos szervek azt állítják, hogy az alkohol csak töményen hatásos, ennek hatékonysága megkérdőjelezhető.

A vodka nem elég

Fertőtlenítés céljából a Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint két hatóanyag jön szóba: az egyik a klór, a másik pedig az alkohol, de nem mindegy, milyen. Minimum 70 százalékos erejű kell, hogy legyen ahhoz, hogy ölje a vírust, a vodka tehát erre a célra nem elég jó megoldás.

A felirat fontos - legyen benne klór!

Amikor tisztítószert vásárolunk, fontos információ a dobozon az antibakteriális vagy vírusölő kifejezés. Az antibakteriális tisztítószerek most nem elegendőek, olyat kell választanunk, amely a vírusokat is öli, ezek zömmel a klóralapú tisztítószerek.

Ha házilag készítenénk

Ha otthon szeretnénk magunknak kikeverni saját tisztító spraynket, akkor egy liter vízhez elég 4 teáskanál klór alapú tisztítószert adnunk, ha pedig rögtön a hipót hígítani, abból 0,1 százalékos higitásra van szükség.

Az alkoholos

Hatékony megoldás lehet még a 70 százalékos alkohol is, ez a gyógyszertárban kapható tömény szesz, más néven etanol. Az alkoholos alapú és a klóros alapú tisztítószereket keverni tilos és életveszélyes, vagy az egyik, vagy a másik verziót alkalmazzuk. Fontos, hogy ezek a tisztítószerek nagyon erősek és nem jó őket belélegezni, sőt, a bőrrel való érintkezés is veszélyes lehet.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

via és via

Címlapról ajánljuk

További cikkek