Késkisokos – Vágjunk bele a különféle kések használatának technikáiba!

Folytatódik a Nosalty és a Fiskars közös videósorozata, a Konyha - vágod, ahol most egy edukációs videókban mutatunk meg konyhai alaptechnikákat. Az első részben a különféle késekről és ezek használatáról lesz szó.

Séfkések

Kezdjük a szakácskéssel, ami minden bizonnyal a legelterjedtebb késfajta. Univerzálisan használható, zöldségeket, gyümölcsöket, húsokat és halakat is vághatunk vele. Daraboláshoz, szeleteléshez, kockázáshoz és aprításhoz egyaránt tökéletes, de nem okozhat gondot a friss zöld fűszerek finomra aprítása sem. Sőt, citrusfélék pucolásához és filézéséhez is használhatjuk.

A séfkés különböző méretekben kapható, így ha többféle is rendelkezésünkre áll, érdemes az alapanyag méretének megfelelőt választani. Sült húsok szeleteléséhez is remekül használható, ilyenkor érdemes húsvillával stabilizálni a sültet, hogy még szebben szeletelhessük.

Functional Form alap késkészlet, ezzel minden vágható, szeletelhető

Filézőkés

Ha egész hallal vagy bőrös halszelettel van dolgunk, szükségünk lesz egy filézőkésre is. Keskeny, hajlékony pengéjének köszönhetően ez a kés csak úgy siklik a hal húsán.

Darabolókések

A santoku kés Japánból származik, és a séfkéshez hasonló, sokoldalúan használható késfajta, kicsit szélesebb, de vékonyabb anyagú pengével és könnyebb fogással. Elsősorban zöldségekhez és húsokhoz használjuk, és a keményebb zöldségek darabolása sem lehet probléma.

Hagymát séfkéssel tudsz a legjobban kockázni

A nakiri pengéje egy fokkal még szélesebb, így jól használható nagyméretű zöldségekhez és gyümölcsökhöz. A gyökérzöldségek és tökfélék hű barátja, ezeket nemcsak darabolhatjuk, hanem szépen szeletelhetjük vagy kockázhatjuk vele.

Hámozókések

A hámozókések a séfkésekhez hasonlóan különféle méretekben kaphatóak. Ha zöldséget vagy gyümölcsöt kell hámoznunk, mindenképpen ezt vegyük kézbe, hiszen a keskeny penge remekül irányítható és nagyszerűen csúszik a vékony héj alatt. A hámozás mellett kisebb vagy puhább alapanyagok darabolásához, aprításához és magozásához is jól használható. Ha igazán precízen akarunk valamit meghámozni, érdemes íveltebb pengéjű hámozókést választani. Ezzel akár egy nagy spirálban is körbehámozhatjuk az alma vagy körte héját.

A szeletelő kés rövid pengéjű és erős

Szeletelőkések

A paradicsomszeletelő kés könnyen felismerhető a fogazott pengéjéről. Ezek a fogak segítenek benne, hogy a paradicsom és a hasonló, magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök szeletelése se legyen kihívás.

A kenyérvágókés hasonlóan fogazott pengéjű, de jóval nagyobb méretű. Pengéje remekül boldogul a pékáruk ropogós héjával, de zsemlét vagy kiflit is könnyen vághatunk vele. Ha meg is kennénk a szendvicsünket, használjunk hozzá vajazókést, ezzel szépen, egyenletesen vihetjük fel a vajat vagy egyéb krémet.

Kenyérvágáshoz recés kést

Karbantartás

Fontos, hogy ne csak használni tudjuk a késünket, de helyesen karban is tartsuk. Használat után mindig mossuk el alaposan, de semmiképp ne tegyük mosogatógépbe. Puha anyagú konyharuhával töröljük szárazra, és időről időre élezzük meg. Fiók helyett pedig tároljuk késtartóban, így óvva a pengéket a felesleges kopástól. 

Nézd meg Késkisokos videónkat Functional Form késekkel!

Keress még több konyhai kést a Fiskars Functional Form termékkínálatában itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek