Itt a válasz, mennyi ideig bírják őrölt fűszereid a fiókban

Két féle ember létezik: aki a cserepes fűszernövényekben hisz, és aki minden fűszert szárítva, vagy őrölve vásárol meg a boltban. Hozzájuk szólunk most. 

A legtöbben úgy gondoljuk, hogy zacskózott fűszereink éveken keresztül is képesek ugyanazt a minőséget nyújtani, elég csupán egy jól lezárt, száraz közeget biztosítani nekik.

A lejárt fűszerek miatt szerencsére csak akkor kell aggódnunk, ha mindenből a legízesebb, legfrissebb fűszert akarjuk használni (bár ebben az esetben úgyis van egy kis balkonos ládánk tele kaporral, bazsalikommal és minden más jóval), a lejárt fűszerek ugyanis nem okoznak rosszullétet, csupán ízük és intenzitásuk változik meg az idők során.

Konyhánkban általánosan négyféle fűszert találunk: darálható, leőrölt, szárított fűszereket, valamint magvakat és gyökereket.

A 8 legokosabb fokhagymahelyettesítő

Olvastad már?

A legtöbb profi szakács és séf átlagosan hat hónapot javasol a száraz fűszerek tárolására, ezt is természetesen csak a megfelelő tartás mellett. Nem kell azonban a pazarlás miatt keseregnie annak sem, aki csak ímmel-ámmal használja főzéshez a fűszereket. Míg a ledarált és szárított növényeket egy, legjobb esetben két évig, addig a jól elcsomagolt magvakat és a darálható fűszereket akár 3-4 évig is tárolhatjuk otthonunkban.

Íme a legnépszerűbb fűszerek lejárati idő szerint:

1-2 év szavatosság: menta, oregánó, rozmaring

2-3 év szavatosság:petrezselyem,Cayenne bors, kömény, kapor, koriander, bazsalikom, fokhagymapor, babérlevél, őrölt fahéj, paprika (szárított,őrölt formában akár 3 évig is jól bírja)

3-4 év szavatosság: kakukkfű, zsálya, kurkuma

4-5 év szavatosság: egész fekete bors, szegfűszeg

Végezetül pedig néhányjó tanács:

  • Megvásárolt fűszereidet felnyitás után címkézd úgy, hogy a lejárati dátum azonnal jól látható legyen, mikor kiveszed a fiókból.
  • A természetes ízesítőket mindig jól elzárt, sötét és hűvös helyen tárold, így nem fog idő előtt megszikkadni vagy avasodni, és a bogarak sem petéznek bele a fűszerbe.
  • Ellenőrizd fűszered minőségét a legegyszerűbb módon: Önts a tenyeredbe egy csipetnyi őrleményt és dörzsöld össze. Ha intenzíven érezhető a növény illata, az étel ízesítésében sem fog csalódást okozni!
  • A szárított fűszereknek kisebb az aromatartalmuk, így a friss fűszernövényekkel szemben a szárított változatbólérdemes egy kicsit többet hozzáadni a készülő ételhez.

Ezeket olvastad már?

3 fűszer a forró éjszakáért

Szeretnéd felforrósítani a hálószobai hangulatot? Fűszerezd a vacsorát egy kis kardamommal, fahéjjal vagy szerecsendióval, és csodás érzéki élmények várnak majd rád!

admin

via:wideopeneats.com, házipatika.hu

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek