Ismerj meg egy különleges húsvéti hagyományt, amit csak néhány ezren tartanak életben

Te szoktál húsvéti tojást batikolni? Valószínűleg nem, de ha mégis, akkor azt biztos nem tudod, hogy ennek a hagyománynak a legnagyobb művelői a szorbok.

A hímes tojás nagyon régi múltra tekint vissza. Több európai kultúrában is élénk hagyománya van a tojásdíszítésnek, nálunk általában pirosra festik a tojásokat, és néhány helyen ismerik a batikolást is. De azt talán kevesen tudják, hogy a hímestojás-készítés legnagyobb művelői a szorbok.

De kik azok a szorbok?

A szorbok nyugati szláv nép, akik elszórtan élnek Németország keleti részén. Számuk körülbelül 60 ezerre tehető, ezért elismert kisebbséget alkotnak az országban. Kétfajta szorb nyelvet beszélnek, a felső szorbot fonetikusan a cseh nyelvhez, míg az alsó szorbot a lengyel nyelvhez áll közel.

A kelet-németországiElsterheide-ben néhány tucatnyian tartják csak életben a szorb batikolás hagyományát. A kis szláv közösség minden évben húsvéti vásárt tart a városkában, ahol a különleges batikolt tojások is a portékáik között vannak.

Werner Zaroba azt mondja, ő nagyszüleitől tanulta a tojásbatikolást. Náluk az volt a hagyomány, hogy a tojásokat még nagypénteken elkészítették. A keresztszülők ezt adják a keresztgyereküknek, aki ellátogat hozzájuk. A tojás mellé édes kenyérfélét, és néha pénzt is adnak. A gyerekek ezután egy játék, a "Waleien" keretében versenyeznek egymással, hogy ki tudja messzebbre gurítani a tojásokat egy erre a célra kialakított pályán.

Érdekesség, hogy a szorbok a tojásokat nem csak húsvétkor ajándékozzák, hanem keresztelőkor és esküvőkor is. Ilyenkor versenyt is tartanak, hogy kiderüljön, kié a legszebb alkotás.

A szorbok tűvel, apró késekkel, tollal és viasszal díszítik a tojásokat, nagyon alapos munkát végeznek. Zaroba azt mondja, egy húsvéti tojás díszítése körülbelül 7 óráig is eltarthat. Nézd meg, hogyan készül pontosan a szorb batikolt tojás:

Ezeket olvastad már?

viaés via

Címlapról ajánljuk

További cikkek