Így csalnak a profi séfek az éttermekben

Csúnyán pucoltad meg a krumplit? Nem gond! Kulisszatitkok a legmenőbb konyhafőnököktől – mert nekik sincs mindig idejük a tökéletesre. Nyerj időt a séfektől, stílusosan.

1. Csak újramelegítik az előre elkészített előételeket

Los Angeles egyik most menő éttermében van egy fogás, ami egy isteni előételfalatka baconbe csomagolt, és sütőben megsütött, parmezánforgácsokkal megtömött datolyákból. Namármost szakácskönyvében a tulaj töredelmesen bevallja, hogy egyik embere mindig előre előkészíti és bespájzolja otthon ezeket a falatkákat a hűtőben, majd esténként egy toastsütőben újramelegíti őket. Ezt a trükköt nyugodtan bevethetjük (pl. mini pizzák, sajtos-diós füge sütésénél): készítsük elő őket, dobjuk be a hűtőbe (max. 5 napra), vagy a mélyhűtőbe (max. 2 hónapra), és csak melegítsük fel őket, ha ennénk.

2. Meghagyják a héjat mindenhol, ahol csak lehet

Ha egy hivatásos és köztiszteletnek örvendő séf is megengedheti magának, hogy körberajongott tört burgonyájában krumplihéjdarabok éktelenkedjenek, akkor azt hiszem, mi is megtehetjük - csak hívjuk úgy, hogy „rusztikus” tálalás, más néven időspórolás. Ez a fajta héjfennhagyós esztétika ugyanígy működik a padlizsán, az uborkafélék, a répák és a csicsóka esetében is, hiszen héjuk simán ehető - utóbbi kettőt azért előbb alaposan súroljuk le egy szivaccsal evés előtt, de ez még mindig gyorsabb, mint az annyira pepecselős és utált hámozás. Igaz ez sok zöldség levelére is: itt van például kapásból a zellerlevél: próbáld meg egyszer nem kidobni a gumó zöldjét – eleve nem pazarlunk, ugyebár - , és dobáld bele a salátádba.

3. Fokhagymapucoláshoz nem kell kés!

Amikor sietve akarunk jót enni, legyünk akár kezdők vagy profik, nagy eséllyel nyúlunk fűszerezéskor a fokhagymához - kevés olyan ízesítő van ugyanis, ami önmagában is képes ilyen zseniálisan intenzív aromát adni egy ételnek – már ha nem visszük túlzásba. A séfek viszont tudják, hogy a késes lapítás és vagdosás mennyivel bonyolultabb és lassabb módszer, mintha egy mini reszelőt használnánk, amivel tökéletes kis fokhagymaszeletkékhez juthatunk. Fogjunk egy gerezdet, nyomjunk egyet rajta a reszelő lapjával, hogy leváljon a héja, és már reszelhetjük is - vigyázat, ujj marad!

4. Aztán vannak olyan profi szakácsok is, akik bevallottan azért főznek inkább otthon maguknak, mert nincs türelmük kivárni, amíg az étteremben rendelt ételt a pincér az asztalukra helyezi.

Ilyen esetekben otthon se álljunk neki, hogy vastag rib-eye steaket süssünk, mert az hosszadalmas, és addig éhen halunk türeletmetlenségünkben. Ilyenkor kerülnek elő a profiknál is az egyszerű és gyors fogások és változatok: pl. a vékony hússzeletek, melyeket mediumra sütnek (azaz 4-6 percig minden oldalon), hogy még előbb jussanak hozzá a vágyott falathoz.

5. Valószínűleg mindenki hallotta már, hogy egy jó minőségű éles késsel kisebb valószínűséggel vágjuk meg magunkat, mint egy tompa nyeszetelőssel.

Azt viszont talán nem tudjuk, hogy közvetve mennyi időt tudunk spórolni, ha valóban éles szerszámmal dolgozunk – a Beverly Hills-i Four Seasons séfje is a rendszeres késélezés szószólója, higgyünk neki, hiszen a szeletelés-vágás klasszisokkal gyorsabb és hatékonyabb lesz, így rengeteg időt nyerhetünk az előkészületeken. Gondoljunk csak arra, mennyit lehet szenvedni egy rossz, életlen késsel, amikor 5 fej hagymát kell megpucolnunk és felszelnünk a lecsóhoz, és közben ömlik a könnyünk. Tartsunk otthon jó késélezőt, és ha sűrűn főzünk, akár heti egyszer is elővehetjük.

(via Huffingtonpost)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?