Helytelen életmód = cukorbetegség?

Sokan hiszik, hogy velük nem történhet meg. Pedig igen, észrevétlenül. Ha nem figyelsz, te is lehetsz cukorbeteg!

A cukorbetegség (diabetes mellitus) a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése, a szénhidrátanyagcsere zavara. A betegségnek több típusa van, a legismertebbek az 1-es a 2-es típusú diabétesz valamint a terhességi diabétesz. Mindenkinek van cukor (glükóz) a vérében, hiszen a szervezetünk normál működése során a táplálékot többek között glükózra bontja, ami a véráramba kerül. A glükóz a hasnyálmirigyünk által termelt inzulin nevű hormon segítségével jut a sejtekbe, azoknak energiát szolgáltatva.

Az anyagcserezavar során azonban a táplálékkal elfogyasztott szénhidrát felszívódás után a véráramból - az inzulin hiánya vagy az inzulinrezisztencia miatt - nem jut be a sejtekbe, így a vérben marad - így lesz magas a vér vércukorszintje, ami akut és krónikus megbetegedésekhez is vezethet.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

Dióhéjban a cukorbetegségről

A cukorbetegség főbb típusai

  • Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun megbetegedés, a hasnyálmirigyben található béta sejtek elpusztulnak, így nincs inzulintermelés. Az érintettek többsége gyermek, fiatal felnőtt, tüneteik súlyosak, jellemző a rövid idő alatti nagy súlyvesztés, szomjúságérzés, nagy mennyiségű vizelet. A betegek kezelése minden esetben inzulinnal történik.
  • A 2-es típusú cukorbetegég a leggyakoribb, kialakulásának okai elsősorban az életmódra vezethetők vissza.
  • A gesztációs diabétesz kialakulásának az oka egyrészt a várandósság alatti hormonális változásokra vezethető vissza, de fokozott a hajlam például az idősebb terheseknél, elhízottaknál, illetve ha a családban van cukorbeteg. Kezelése enyhébb esetben diétával történik, ha az nem elegendő, a várandós inzulint kap. A terhességi diabétesz jellemzően szülést követően elmúlik, de az érintett nőknél későbbi életkorban nagyobb eséllyel alakulhat ki 2-es típusú diabétesz.

Olvastad már?

A rettegett terhességi cukorbetegség

A leggyakoribb - a 2-es típusú cukorbetegség

  • A 2-es típusú diabétesz a cukorbetegség leggyakoribb fajtája. Ebben a cukorbetegség típusban a szervezet nem képes megfelelően “használni” az inzulint (inzulinrezisztencia), amire a hasnyálmirigy megnövekedett inzulintermeléssel reagál. Egy idő után azonban a fokozott működés következtében a hasnyálmirigy kimerül, egyre kevesebb inzulint képes termelni, és végül leállhat a szervezet inzulintermelése. Az inzulinrezisztencia miatt az inzulin nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni, így a cukor a véráramban marad. Ennek eredménye a normál szintnél tartósan magasabb vércukorszint, a sejtek azonban így nem jutnak energiához, "éheznek". A vérben lévő tartósan nagy mennyiségű glükóz hosszú távon egyéb károsodásokat is, pl. a szem, a vesék, a szív, az idegrendszer megbetegedését is okozhatja.
  • Korábban időskori cukorbetegségként volt ismeretes, ma már sajnos egyre fiatalabb korban, gyerekeknél is diagnosztizálnak 2-es típusú diabéteszt.
  • A betegség kialakulása elsősorban a nem megfelelő táplálkozásra és életmódra vezethető vissza. A cukorbetegek kb. 80%-a 2-es típusú diabéteszes, jellemzően elhízottak, a súlytöbblethez gyakran magas vérnyomás is párosul. Viszont azt is fontos tudatosítani, hogy a cukorbetegség nem csak túlsúlyos, elhízott embereknél alakulhat ki a helytelen életmód következtében.

Tünetek

A tünetek gyakran nem olyan kifejezett, súlyos formában jelentkeznek, mint az 1-es típusúnál, ezért sokáig észrevétlen maradhat a betegség. Az általános tünetek közé tartozik a nagy mennyiségű vizelet ürítése, szomjúságérzet, farkasétvágy, fáradtság, kimerültség, látászavarok, lassan gyógyuló sebek, fájdalom, bizsergés, zsibbadás a végtagokban.

A cukorbetegség megállapítása vérvétellel, a vér cukorszintjének meghatározásával történik két lépésben. Először mérik a vércukorszintet éhgyomorra, majd ezt követően 75 gramm, 250-300 ml vízben feloldott glükóz elfogyasztása következik. A diagnózis az éhgyomri és a 120. percben mért értékekből felállítható.

Kezelés

A cukorbetegség kezelésének célja a vércukor normál szinten tartása, a megfelelő koleszterin- és vérnyomásértékek mellett. A cukorbetegség jelenleg nem gyógyítható, de a megfelelő kezeléssel a szövődmények kialakulása lassítható. A kezelés három alappillére: 1. a megfelelő táplálkozás, 2. a rendszeres napi testmozgás, 3. és szükség szerint gyógyszeres- (szájon át szedhető antidiabetikum) és/vagy inzulinkezelés. 2-es típusú diabéteszes beteg elsődleges terápiája az életmódváltás: az orvos, dietetikus által előírt személyre szabott étrend, és a sport. A testsúly 10%-os csökkentésével az inzulinrezisztencia és a vérnyomás is csökken.

A diabéteszes étrend alapvetően az egészséges emberek számára ajánlott, kiegyensúlyozott táplálkozásra épül, meghatározott mennyiségű energiát és szénhidrátot tartalmaz, melyet a kezelőorvos állapít meg személyre szólóan, figyelembe véve többek között a beteg nemét, korát, súlyát, egészségi állapotát, fizikai aktivitását is.

Címlapról ajánljuk

Egy főzelék nem akkor rossz, ha liszt van benne, hanem...

Novemberben nyílik Szatmári Feri főzelékbárja, a Hippeace. A hosszabb ideje dédelgetett álom részben közösségi finanszírozással válik valóra: úgy néz ki, hogy a budapestiek osztják Feri több évtizedes szenvedélyét a tartalmas, korszerű zöldségalapú ételek iránt. Ferivel főzelékes ősélményekről, figyelmes vendéglátásról, céklakolbászról és arról beszélgettünk, mettől meddig főzelék a főzelék.

Balázs Barbara

További cikkek

Ennyibe kerül egy vacsora Rácz Jenőnél vagy Sárközi Ákosnál –...

Amióta a kereskedelmi tévékben főműsoridőben vetítenek gasztros realityshow-kat, többek számára lett vonzó a fine dining éttermek magasra pozícionált világa. Ha egész évben nem is költünk ilyen élményekre, az év végi ünnepek idején jól jöhet ajándékötletként. Olcsó menüket nem ígérünk, emlékezetes gasztroélményeket annál inkább!

31 étel, amit idén decemberben mindenképp tegyél az (ünnepi) asztalra

Ismét eltelt egy év, eszméletlen, de így van: nem voltunk restek most sem, összeszedtük nektek a legszebb, legünnepibb, legdecemberibb receptjeinket adventre, karácsonyra, szilveszterre és újvére, hogy ne maradjatok inspiráció nélkül. A klasszikus, házias, családi fogások mellett előkerülhet egy-egy újító ötlet is. Segítünk!