Gyors háziteszt stroke megelőzéshez!

Egy egyszerű teszttel kiderítheted, mekkora az esélyed a stroke-ra!

A szív- és érrendszeri betegségek a fejlett országokhoz hasonlóan hazánkban is a vezető megbetegedések és halálokok közé tartoznak. Közéjük tartozik a központi idegrendszert érintő stroke megbetegedés is, ami az agyban történő érsérülések (agyi érkatasztrófák) összefoglaló neve. A stroke következtében sérül az agy vérellátása, így annak működése is, ami időben észlelve gyógyszeresen illetve egyéb módszerekkel kezelhető. Sok esetben azonban a strokenak hosszútávú következményei vannak, leggyakoribbak a féloldali végtaggyengeség, -bénulás, átmeneti látásvesztés, beszédkészség, -értés sérülése stb.

Olvastad már?

A komoly betegségek megelőzhetőek

A stroke kialakulásának lehetnek megelőző, fenyegető tünetei, amelyeket időben felismerve sokat tehetünk a stroke kialakulásának megelőzéséért, a tünetek enyhítéséért. Ezt a megelőző tünetcsoportot TIA-nak, azaz transient ischemic attack-nek, magyarul átmeneti vérhiányos rohamnak hívjuk. Tünetei lehetnek: hirtelen, indokolatlan szédülés, kettőslátás, látáskiesés, beszédzavar, zavartság, zsibbadás, bizsergés.Ha ezeket tapasztaljuk magunkon vagy a környezetünkben élőkön, keressünk azonnal orvosi segítséget.

Állj egy percig fél lábon!

Tavaly év végén egy japán kutatócsoport 1400 embert (átlagéletkor: 67 év) kért meg, hogy álljanak 60 másodpercig, nyitott szemmel féllábon. Mindenki két kísérletet tehetett, a legjobb időket vették figyelembe, majd a felmérések után MRI készülékekkel megvizsgálták az alanyok agyát. Az MRI képek és a fél lábon állás időtartama között összefüggést fedeztek fel: azok esetében, akiknél már 20 másodperc egy lábon állás is gondot okozott, az agyikis erek - mindennapi tüneteket még nem okozó - betegsége volt megfigyelhető. A kevésbé jól teljesítő résztvevők 15%-ának volt már vérzésből eredő agyi károsodása, 16%-knak pedig artériás elzáródása. Emellett a kevésbé stabilan állók általános szellemi teljesítőképessége is alacsonyabb volt.

Hogy függ össze a fél lábon állás az agyi tevékenységekkel?

"Egyensúlyunkat alapvetően három érzékelési kör határozza meg: a látás, a testhelyzet érzékelése (propriocepció) és a vesztubiláris (egyensúlyi) rendszer." - mondja Jose BIller neurológus. Ezeket a rendszereket pedig az agy irányítja, ellenőrzi. Tehát, ha egy bizonyos ideig nem tudjuk megőrizni az egyensúlyunkat, például fél lábon állva, az utalhat az agyi működés csökkenésére - aminek oka lehet többek között egy kisebb agyi érbetegség is.

A stroke kialakulása mögött életmódi tényezők is állnak. Ezek közé tartozik a magas vérnyomásbetegség, a magas koleszterinszint és a dohányzás. Törekedjünk az egészséges életmód kialakítására, évente-kétévente nézessük meg a vérképünket!

via Prevention.com, Magyar Stroke Társaság

Legújabb receptek

Egyszerű csokis perec

Igen, ezt a retro édességet otthon, a saját konyhánkban is elkészíthetjük: omlós tésztája, roppanós csokiborítása rögtön visszarepít minden beleharapót a rég elfeledett ...

Sajtos perec omlósan

A legédesebb sós vendégváró receptjét találhatjuk itt: a klasszikus sajtos perecét. Omlós tésztából készül, kiszúrásához egy különleges forma kell, de ezt leszámítva ...

Címlapról ajánljuk

„Ordibálhatsz, csak nem biztos, hogy ezt tolerálni fogják, és a...

Nem tervezte, hogy a szakácspályára lépjen, az újranyitást követően mégis az ő vezetésével kapott 2022-ben ismét Michelin-csillagot a Babel, amit tavaly is megtartottak. Szentesi Évával közös videósorozatuk, a Ki főzte? keretében már belekóstolt, milyen is egy kamerával farkasszemet nézni, de igazi mélyvíz volt számára a konyha után egy televíziós műsorban dolgozni. A Konyhafőnök új évadában a szintén Michelin-csillagos SALT séfjével, Tóth Szilárddal együtt csatlakozott a zsűrihez Kaszás Kornél, a Babel séfje. Vele beszélgettünk.

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...