Fejjel lefelé lógó karácsonyfa az idei év sztárja

Az ötlet nem újkeletű, de egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Ne lepődjünk meg, ha egyre több fejjel lefelé lógatott karácsonyfába botlunk, mivel egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Ez a fajta fa azonban nem újdonság, a szláv népcsoportok, például a lengyelek, szlovákok, ukránok már a középkorban is díszítettek ilyen fákat. Ekkor még a fenyők a szentháromságot jelképezték. Az idő múlásával átvették a helyüket a hagyományos, csúcsdíszes fák, azonban vannak máig olyan helyek, ahol ilyen fát díszítenek.

A lengyel Szilézia, Podhale és Sącz régiójában és Krakkó környékén sokan lógatnak le fát a plafonról. A karácsonyfát legtöbbször gyümölcsökkel, diófélékkel, különböző fényes papírba csomagolt édességekkel és szalagokkal díszítik. Az is előfordul, hogy a fenyő Szentestéig az étkezőasztal felett lóg.

A fejjel lefelé lógatott karácsonyfák előnye, hogy a kisgyerekek és a kutyák nem férnek hozzá a díszekhez, így nem tudnak kárt tenni sem magukban, sem a fában. Helytakarékos is, az ajándékok jobban elférnek alatta.

Hagyomány ide vagy oda, a fejjel lefelé lógatott karácsonyfák egyre több helyen felbukkanhatnak, ha elég bevállalós vagy, akár a TE otthonodban is.

Ezeket olvastad már?

via 24.hu, The Spruce

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek