Energiaitalt a kamasznak?

A tinik nagy része már ivott energiaitalt, és sajnos a marketingkampányok is a fogyasztásukra buzdítanak. A káros hatásaikkal pedig kevesen törődnek.

Vizsgaidőszakban, egy buli utáni napon, amikor nem lehet tovább aludni, fáradtság ellen sokan az energiaitalokhoz nyúlnak. Ezek átmenetileg valóban felpörgethetnek, de a kiürülésük után jöhet a még erőteljesebb fáradtságérzet.

Ha lehet, inkább ne!

Az energiaitalok:

  • könnyen kiszáradást okozhatnak, mivel a bennük lévő koffein vízhajtó hatású
  • megemelik a vérnyomást és a pulzusszámot, a szív mellett a májat és a vesét is megterhelik
  • nagyon magas a cukor- és a B-vitamintartalmuk, (igaz van cukormentes változat), ezek nagyobb mennyiségben károsak
  • alkohollal keverve különösen veszélyesek, így végleges károsodást is okozhatnak

Ha lehetséges, kamasz gyermekünk egyáltalán ne fogyasszon energiaitalt! Ha mégis egy kis élénkítésre lenne szüksége, próbáljuk ki az alábbiakat!

Mindennapi fáradtságűző trükkök

  • A legegyszerűbb trükk az egyszerű citromos víz: csavarjuk egy egész citrom levét egy nagy pohár ásványvízbe, és máris elkészítettük házi, természetes energiaitalunkat.
  • Kezdhetjük a reggelt a következő forróitallal: fél pohár forró vízben keverjünk el egy fél teáskanál reszelt gyömbért vagy gyömbérport, majd ízesítsük friss citromlével és mézzel! Amennyiben reszelt gyömbért használunk, fogyasztás előtt áztassuk legalább 10 percig.

Gyömbéres citrusos tea 2.

Nagy teás vagyok, és azok közé tartozom, akik azt vallják, hogy a tea csak melegen (vagy ha a teafajta engedi, forrón) jó. Ez a tea képezi a kivételt, ennek kifejezetten jót tesz, ha ...

Fűszeres gyömbértea

Taknyos orr, kapar a torok, tompán fáj a homlok, mire hazaérünk, úgy érezzük, mintha átküldtek volna minket egy tésztanyújtón. Ellenszer kell. A gyömbérteát már szinte mindenki ...

Klassz megoldás még:

  • A csalántea: élénkítő hatású, kiváló vértisztító, vízhajtó. Egy evőkanál csalánt forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk állni lefedve 15 percig, majd szűrjük le. 6-8 hétig lehet folyamatosan fogyasztani.
  • A citromfű tea: nagyon jó frissítő, és hatásos a vírusok ellen is. Elkészítése ugyanolyan mint a csaláné, de folyamatosan fogyasztható.
  • A jázmintea: elűzi a fáradtságérzetet, segít az emésztésben is. Valódi jázminvirágokkal ízesítik. Egy evőkanál jázminteára öntsünk 2,5 dl 70-80 fokos vizet. 3 perc áztatás után fogyasztható.
  • A matétea: különlegessége a koffeint helyettesítő matein, de azzal ellentétben nem okoz kellemetlen tüneteket, frissíti az agytevékenységet, szabályozza a vércukorszintet. Egy-két teáskanálnyi levelet tegyünk egy nagyobb bögrébe, és öntsük le 1,5 dl forrásban lévő vízzel. Öt-tíz percig hagyjuk állni, majd szűrjük le, és már ihatjuk is.

Érdemes magunkban és gyermekünkben is tudatosítani, hogy az energiaital nem egy szénsavas üdítőital. Sajnos egyelőre az összetételét illetően még nincs igazi korlátozás, ezért a legjobb, ha elkerüljük a fogyasztásukat - ezt beszéljük meg a gyermekünkkel is.

Fontos azzal is tisztában lenni, hogy a fáradtság egyik leggyakoribb oka a nem megfelelő mennyiségű folyadékbevitel. Emellett a mozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás és az elegendő mennyiségű alvás biztosítja a szükséges, igazi energiát!

Legújabb receptek

Házi libatöpörtyű

Aki szereti a töpörtyűt, az tudja, hogy frissen és ropogósan a legjobb. Ha magunknak megsütjük otthon, akkor tutira nagyon fog ropogni a fogunk alatt. Nem mellesleg, el tudunk rakni egy nagy ...

Pulykamell húsos töltelékkel

A töltött húst tálalhatjuk melegen ízlés szerint körettel... pl. krumplipürével és párolt káposztával, vagy éppen hidegen egy finom salátával. A pulykamell sütés közben nem szárad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...