13 gyomorforgató dolog, amit megeszel

Hernyós spenót, atkás brokkoli, baracklén úszó penészgomba, patkányszőrös fahéj - ennéd? Nem akarunk megijeszteni, de valószínűleg többször eszed, mint gondolnád.

Bevallom, nem ritkán gondolok bele abba, simán mazochista okokból, hogy mik lehetnek azok a nem odaillő dolgok vagy akár pici élőlények, amiket étkezés közben egy-egy falattal együtt tudtunkon kívül bekapunk. Közhelyes példa a gyerekkorunk óta rettegett cseresznye+kukac páros, vagy a csirke ropogós bőrén ágaskodó maradék tollazat. Na, hát ez a lista most alaposan kibővül. Az étvágyunk pedig elmegy. Nézzük!

1. Rovarpete a konzerv/üveges spárgában

A spárgabogár – igen, városiak, létezik ilyen! – a spárga legjelentősebb kártevője, lárvája a spárgából táplálkozik, mindenhol megrágja a növényt, ezért alkalomadtán sajnos találkozhatunk vele spárgakrémleves készítése előtt is a még nyers növényen.

2. Bogár- és rovardarabok az almavajban

Az almavajról már itt írtunk nektek, de sajnos előfordulhat, hogy a bolti almavaj (ami Amerikában már igen elterjedt, nálunk kevésbé) készítése során benne ragadnak cuki kis rovarok és azok testrészei, óvatosan a habzsolással.

3. Atkák a fagyasztott brokkolin

Ez is előfordul, igen. Az USA-ban a szabályzás szerint 100 gramm brokkolin 60 vagy annál több atka jelenléte számít nem megengedhető mértékűnek. Mi mondjuk jobban örülnénk, ha egy sem lenne rajta.

4. Férgek a cseresznyebefőttben

Ez egy művészfilm címe is lehetne, de sajnos nem az. A cseresznyéből készített üveges élelmiszerekben (a koktélcseresznye és befőtt is ide sorolható) igenis előfordulhatnak benne ragadt kukacok, lárvák.

5. Rágcsálószőr a fahéjban

A már említett szabályzás szerint elvileg ha 50 gramm fahéjban 11 vagy több szál szőrt (pl. egér, patkány) találnak, betiltják az élelmiszert. Kedves tőlük, nem? Minket megnyugtatott.

6. Túl sok szár a szegfűszegben

Végre valami, ami nem mozog. Az amerikai szabályzás szerint a fás szárrész a csomagolt szegfűszegben nem lehet több, mint 5%. Mert a fának ugye nincs karácsonyíze, akkor meg mi értelme.

7. Túl sok tehénlepény a gyömbérben

Az előre csomagolt, gyömbért tartalmazó élelmiszerekben találhatjuk ezt a kedves kis szeretetcsomagot, tehát ez is egy létező probléma, így arányát szintén szigorúan limitálják.

8. Penészgomba a körte- vagy őszibaracklében

Sajnos ezek a gyümölcslevek hajlamosak a penészedésre, így ennek koncentrációjára is törvényt hoztak.

9. Gyűrűsférgek a barackkonzervben

Gyakori vendég kishazánkban is (mármint a konzerv), csak az a giliszta ne lenne benne! Így hát ezt is szabályozták.

10. Homok a mazsolában

Az előre csomagolt mazsolákban előfordulhat a fogak alatt annyira jellemzően ropogó-harsogó homok - az USA szerint ez nem lehet több, mint 40 mg 100 gramm sima vagy aranymazsolában.

11. Hernyó a mirelit spenótban

A spenótleveleken előszeretettel időző lárvák és hernyók gyakorta az ipari fagyasztóban végzik. Ha mázlink van, nem vesszük észre őket. Ezek darabszámát szintén szabályozták.

12. Légylárvák a konzervparadicsomban

Ezt sem annyira kedvelném, viszont tényleges gondot jelent, így 500 gramm termékben nem haladhatja meg a 10 lárvát. Mi az nekünk, nem igaz? 10 az még pont belefér. (Nem.)

13. Rágcsálóürülék a búzában

Kilónként több mint 9 mg-nyi rágcsálópiszok már tiltott, ha búzáról van szó, márpedig nem ritkán keverednek a malmok közelébe ezek a kedves, apró négylábúak.

(via BuzzFeed)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

Iránytű a szakmaválasztásban a XVII. Szakma Sztár Fesztivál idén áprilisban

Közel hatvan szakmában kétszáz diák méri össze tudását a XVII. Szakma Sztár Fesztiválon április 24-26. között Budapesten, a további programok között pedig kiemelt figyelmet kap az interaktivitás és a testközelből megtapasztalható élmények. A Szakma Sztár Fesztivál egyaránt segíti a fiatalokat és a szülőket megismertetni a szakmákkal, és eligazodni az általuk nyújtott több száz lehetőség között. A jelige: „Szakmát a kézbe!”

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek