Csirkepörkölt nokedlivel egészségesen? Igen, lehetséges!

Szentesi Éva, a WMN szerzője életmódot vált, és már előre tart attól, hogy miként fogja kibírni kedvence, a paprikás csirke nélkül! A jó hírünk, hogy nem kell lemondania róla!

Tavaly Both Gabi, a WMN olvasószerkesztője vágott bele egy 90 napos életmódváltó programba, amihez kapcsolódóan a NoSalty-n étrendi tanácsokat olvashattatok, és úgy tűnik, hogy a WMN népszerzű szerzője, Szentesi Éva is kedvet kapott, úgyhogy saját magát is meglepve, ő is belevágott most a három hónapos életmód-átalakításba.

Szentesi Éva a WMN szerzője tele lelkesedéssel

Éva utolsó hedonista napjairól a WMN múlt heti cikkében olvashattatok, az életmódváltás éles indulásáról pedig ma jelent meg Éva írása.

A korábbiakhoz hasonlóan Éva életmódváltásához kapcsolódóan ezen az őszön is étrendi tanácsokat olvashattok majd tőlünk.

Mint sok életmódváltó, Éva is "első kétségbeesésében" a kedvenc, hagyományos, magyaros ételeinek "elvesztésétől" fél, és abban kérte segítségemet, hogy kedvencét, a paprikás csirkét nokedlivel hogyan lehetne úgy elkészíteni, hogy az új életmódjába is beleférjen.

A jó hír

A jó hír az az, hogy simán. Semmiképpen nem kell lemondanunk kedvenc paprikás csirkénkről (és úgy általában kedvenc ételeinkről) a kiegyensúlyozott étrendben sem - csak 1-2 módosításra kell odafigyelnünk.

Olvastad már?:

9 cukormentes süti 150 kalória alatt

1. A paprikás csirke

A paprikás csirke elkészítésénél leginkább arra kell figyelnünk, hogy kevés zsiradékon készítsük el a pörköltalapot. A felhasznált húsrészek "lehet bármelyek", nyilván a pörkölt akkor lesz igazán finom, ha csonttal-bőrrel készítjük, de a szárnya, farhát, comb mellett tegyünk bele bátran csontos csirkemellet is, hiszen ennek a húsrésznek a legkedvezőbb a fehérje/zsír aránya, illetve ha tehetjük, a csirkebőrt ne együk meg - így is csökkentve a zsír-/kalóriabevitelt.

2. A nokedli

A nokedli már egy kicsit izgalmasabb kihívás. Ebben az esetben úgy tehetjük egészségesebbé kedvenc tésztafélénket, ha részben vagy egészben teljes kiőrlésű-/graham-/zabliszttel készítjük - hiszen ezek felhasználásával lassítjuk a nokedli szénhidráttartalmának felszívódását. Arra ügyeljünk, hogy ezek a lisztek általában több folyadékot igényelnek, mint a sima fehérliszt, így a massza készítésénél ne lepődjünk meg, ha a szokásos vízmennyiség nem elég.

Egy másik trükk, amivel egészségesebbé tehetjük a galuskát, ha túrót csempészünk a tésztájába - ezzel növeljük kedvező arányban teljes értékű fehérjetartalmát.

A savanyúság

Akár uborka-, akár fejes saláta-, akár paradicsomsalátával szeretjük kedvenc paprikásunkat, három dologra érdemes figyelni. Egyrészt, hogy bátran együnk savanyúságot, tekintsük ezeket zöldségforrásoknak. Másrészt, hogy ha a hagyományos cukros-ecetes öntettel készítjük ezeket, akkor a cukrot váltsuk ki energiamentes édesítőszerrel, illetve ha általában tejfölösen fogyasztjuk uborkasalátánkat, akkor vagy hagyjuk el a tejfölt vagy váltsuk ki alacsonyabb zsírtartalmú görög- vagy natúr joghurttal.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

Az örök kérdés: hány kalóriára van szükségem?

És a legfontosabb

Amit viszont fontos tudatosítani magunkban, hogy a fenti módosítások önmagukban nem elegendőek, ha nem figyelünk oda az adagnagyságra. Sokaknak persze ez jelenti a legnagyobb nehézséget, hiszen egy jó adag isteni szaftos csirkepörkölt nokedlivel olyan gyorsan lecsúszik, hogy észre sem vesszük. Az adagnagyságot mindenkinek egyénileg kell "meghatározni", ez a - lehetőleg dietetikus által - előírt napi kalória- és szénhidrát-beviteli értékek függvénye.

Amire még odafigyelhetünk, hogy a tányérunkon a kész ételben ne a nokedli, hanem a hús mennyisége domináljon, hiszen így javíthatjuk kedvező irányban az étel fehérje-szénhidrát arányát.

Mi a helyzet a többi kedvenccel?

A csirkepaprikáshoz hasonlóan más kedvenc ételeink is átalakíthatóak. Ami mindegyik esetében örök érvényű előírás, hogy az adagnagyság kontrollja kikerülhetetlen alapszabály, a többi újítás csak e szabály betartása mellett lesz hatékony.

Éva a csirkepaprikás mellett még felsorolta nekem a rakott krumplit, az indiai ételeket és úgy általában jelezte, hogy nagy kolbászrajongó. Lássuk röviden, ezekhez az ételekhez miként lehet hozzányúlni egy új élet esetén?:

  1. Paprikás krumpli - a paprikás csirkéhez hasonlóan itt is a legfontosabb az adagnagyság, a második legfontosabb pedig az összetevők aránya. Növelhetjük ételünk értékes fehérjetartalmát, ha sok tojást teszünk az ételbe, lehetőleg kolbászból ne rakjunk ki egy egész adag fedőréteget, és a tejfölt is cseréljük le görög joghurtra, valamint ezt az ételt is kísérjük bőségesen savanyúsággal - a fent ismertetett szabályokkal.
  2. Indiai ételek - a szószos, mártásos indiai ételekre jellemző, hogy magas zsírtartalmúak. Alkalmanként természetesen elfogyaszthatjuk kedvenc vajas csirkénket is, ekkor figyeljünk az adagnagyságra, a kísérő naanok vagy rizs mennyiségére. Ha azonban le tudunk mondani ezekről a dús szószokról, akkor válasszunk nyárson sült húsételeket és fogyasszunk melléjük fűszeres-joghurtos raitákat, zöldségételeket.
  3. Kolbász - hát igen, a kolbász sokak életében nagy lemondást jelentene, ha le kellene mondani róla, de nem kell. Persze ez jelen esetben sem azt jelenti, hogy naponta mehet egy szál kolbász reggelire 3 szelet friss fehér kenyérrel, de alkalmanként, vékonyan szeletelve pár karika (teljes kiőrlésű) szendvicsbe, a főzelékbe bele kell hogy férjen. Többek között ezekért a lehetőségekért érdemes egyébként időt szánni a kalória- és tápanyag számolgatásra, mert e nélkül nem fogjuk tudni belőni, hogy miből mennyit szabad ennünk. Ha nem számolgatunk, akkor nagyon könnyen (jóval) többet fogyasztunk kedvenceinkből, mint amennyi az adott cél érdekében szerencsés vagy lemondunk róluk "örökre" - ami pedig a motivációnkat tudja aláásni rendesen, szükségtelenül.

Mostantól kezdve hetente követjük figyelemmel Éva életmódváltását, és nagyon drukkolunk neki, hogy minél simább legyen az átmenet!

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek