10 konyhai trükk Julia Childtól – 1. rész

Konyhai trükkökből sosem fogyott ki Julia Child, aki Amerika egyik kedvenc sztárszakácsa volt. Idén lenne százéves, tanácsai viszont máig sem évültek el, ezekből válogattunk most!

1. Sütőpor

A felbontott sütőpor hat hónap utáni elveszíti az erejét, így felhasználás előtt mindenképp végezzük el vele a következő próbát: egy teáskanálnyi sütőport keverjünk el alaposan fél csésze forró vízben. Ha az anyag nem kezd el élénken buborékozni, ne habozzunk, kukába vele! De bármikor használnánk a sütőport, gondoskodjunk róla, hogy ne maradjanak benne csomók!

2. Az odaégetett edények kálváriája

Julia szerint a szódabikarbóna a mi megmentőnk. Az edényt engedjük fel vízzel és szórjunk bele két-három evőkanál szódabikarbónát. Kezdjük el forralni a folyadékot jó tíz percig (a forráspontot nem kell megvárni), majd hagyjuk így az edényünket a mosogatóban másnap reggelig. Amíg mi alszunk, a szer elvégzi a dolgát és reggel könnyedén eltávolíthatjuk az edényről az odaégett ételmaradékot.

Mindent a káposztasalátákról >>

3. Az élesztő ellenőrzése

Sosem egyszerű eldönteni, hogy az élesztőnk alkalmas-e még sütésre vagy jobb, ha megválunk tőle. Juliának van tippje a bosszantó helyzetek elkerülésére: egy teáskanál élesztőt futtass meg három evőkanál langyos vízzel és egy csipet cukorral. Öt percen belül a massza elkezd buborékozni, ha mégsem, nincs mese, kukába vele!

Tejfölös pogácsák receptjei itt >>

4. A tojások kiválasztása

A tojások tárolása nagyon kényes téma, hiszen szobahőmérsékleten seperc alatt elszaporodnak benne a baktériumok. Julia Child erre is tud épkézláb megoldást: mindig hűtőpultból vásároljunk tojást. Ha megrepedt vagy koszos a héja, semmiképp se hozzuk el az árustól vagy a boltból és lehetőség szerint vigyünk magunkkal egy mini hűtőtáskát, amiben a tojásokat szállítjuk. Így sokkal tovább megőrzik a minőségüket, főleg, ha egészen a felhasználás pillanatáig nem bolygatjuk meg őket (Julia ezen tanácsát azért mi is megmosolyogtuk).

5. Tisztított vaj készítése

A képlet egyszerű: válaszd el a a keletkező, meseszépen sárgálló részt a tejes alkotórésztől. A macerásabb folyamat így zajlik Julia szerint: fogj egy nagy lábost és nagyon lassan, mérsékelt tűzön forrald a vajat egészen forráspontig. Legyünk türelmesek, a művelet több órát is igénybe vehet. Akkor jó, ha már nem gyöngyözik a vajunk, ekkor levehetjük a tűzről és szűrőn át óvatosan belecsorgathatjuk egy kancsóba. Hónapokig eláll az így kapott tisztított vajunk.

Jövő héten Julia Child újabb 5 jó tanácsáról írunk.

Piacmustra: hajóval a Nagycsarnokba >>

Piacmustra: vidéki báj a város közepén >>

A rovat korábbi cikkeiért ide kattints >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?