A maradékmentés művészete

Az aranykezű nagyiktól sok dolgot elleshetünk a konyhában. Például azt, hogy mit kezdhetünk a megmaradt ételekkel, alapanyagokkal.

Egyáltalán nem vagyok az a régmúltat visszasíró típus, sőt. Meggyőződésem, hogy manapság egy fiatal nőnek, anyának vagy háziasszonynak szinte minden szempontból könnyebb dolga van, mint korábban bármikor. A különböző körülményekhez, élethelyzetekhez viszont ma is épp úgy meg kell tanulni alkalmazkodni, mint régen. Manapság főként az időhiánnyal, a családtagok szétszóródásával kell megküzdenünk, míg korábban mindig nagyobb nehézségeket okozott a pénz, és ebből adódóan az élelmiszerek hiánya. Sajnos ez a probléma a mai napig aktuális, csak talán kevésbé.

Nagyanyáink, dédanyáink és az összes többi felmenőink azért voltak verhetetlenek a maradékok újrafelhasználásában, mert gyakorlatilag nem volt más választásuk. Abból főztek, ami volt otthon, ha az épp a megmaradt, beszürkült főtt krumpli volt, akkor abból. Ezek a praktikák azonban most is nagyon kapóra jönnek mindannyiunknak, mert ételt senki sem szeret kidobni. Nem mellesleg, ezek a maradékmentő fogások nagyon finomak és legtöbbünknek nosztalgikus élményt nyújtanak.

A legváltozatosabban a már említett maradék főtt krumplit lehet elkészíteni. Csinálhatunk belőle nudlit, gnocchit, zsírban sült pogácsát, szilvás gombócot, csupa olyan ételt, amit az ember legszívesebben a lepattogzott zománcú, ezer éves vájlingból fogyasztana. A krumpli főzővízéből pedig suhintott leves készülhet, ami tulajdonképpen csak a berántott, keményítős főzővíz némi hagymával, dőzsölősebb napokon szalonnával.

De jobban belegondolva minden megmaradt ételből varázsolható valami új. A maradék főtt rizsből rizskoch, vagy bármilyen rakott zöldség, a megmaradt pörköltből húsos palacsinta, a száraz kifliből, kalácsból máglyarakás, öntött kifli, kalácsfelfújt, a tésztából vargabéles. A kész tejbegrízből rizike, egérke, vagy ki hogy ismeri a rántott tejbegrízt.

A megmaradt, levesben főtt húsokból, májból pástétomot csinálhatunk, a megmaradt piskótából pedig, hogy mást ne mondjak, somlói galuskát. A sokkomponensű saláták is eredetileg mind a maradékmentés szüleményei.

Ha a kellő elszántság megvan bennünk, akkor bármilyen maradékból tudunk egy másik, a korábbitól teljesen különböző fogást alkotni. Az én konyhámban a legtöbb megmaradt zöldség- vagy húsféle pitében vagy tésztaszószban végzi, de tekerhetjük tortillába, keverhetjük rizottóba is. Merjünk variálni, minden kihűlt, összeszottyadt, kiszáradt hozzávalóból lehet ízletes-illatos finomság.
Hirdetés

Támogatott tartalom

Fontos kiskapura figyelmeztet a bank – 30 fölött is van...

Az idei évben még a korábbi feltételekkel igényelhetik a családalapító házaspárok a babaváró hitelt, jövő évtől azonban változnak a feltételek. 2024-ben az átmenti szabályok szerint még a 30 és 41 év közötti nők esetében is van esély a kamatmentes hitelfelvételre – hívta fel a figyelmet Ginzer Ildikó, az MBH Bank sztenderd kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Ennyibe kerül egy vacsora Rácz Jenőnél vagy Sárközi Ákosnál –...

Amióta a kereskedelmi tévékben főműsoridőben vetítenek gasztros realityshow-kat, többek számára lett vonzó a fine dining éttermek magasra pozícionált világa. Ha egész évben nem is költünk ilyen élményekre, az év végi ünnepek idején jól jöhet ajándékötletként. Olcsó menüket nem ígérünk, emlékezetes gasztroélményeket annál inkább!

31 étel, amit idén decemberben mindenképp tegyél az (ünnepi) asztalra

Ismét eltelt egy év, eszméletlen, de így van: nem voltunk restek most sem, összeszedtük nektek a legszebb, legünnepibb, legdecemberibb receptjeinket adventre, karácsonyra, szilveszterre és újvére, hogy ne maradjatok inspiráció nélkül. A klasszikus, házias, családi fogások mellett előkerülhet egy-egy újító ötlet is. Segítünk!

Régi házi sütemények karácsonyra

Méteres sütemény, zserbó, flódni vagy porcukorban forgó hókifli. Ki ne ismerné ezeket a régi, házi süteményeket, melyek a karácsonyi süteményes tálca sztárjai?