Kulka János és Kovács Patrícia szívhez szóló kisfilmekhez adták hangjukat, egy fontos hazai ügy mellé állva

A szivárványcsaládokban élő gyerekek jogaiért indít kampányt a Szivárványcsaládokért Alapítvány. Három hétköznapi szituációt bemutató kisfilmben mélyítik el a „család az család" hitvallását. A kampányt a Gyermekjogok nemzetközi napjára időzítették, és olyan hírességek is a jó ügy mellé álltak, mint Kovács Patrícia és Kulka János, akik hangjukat adták a filmekben szereplő plüssfiguráknak is.

Korábban már a Nosalty is a csaladazcsalad.hu kampány mellé állt, amely arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a gyerekek számára nem a szüleik neme fontos, hanem az, hogy szeressék egymást, valamint hogy szeretet, odafigyelés és gondoskodás vegye körül őket. Más szóval: a család az család, akkor is, ha a szülők történetesen egyedülállók vagy azonos neműek

A Gyermekjogok nemzetközi napjára időzítve indít kampányt a Szivárványcsaládokért Alapítvány, amelyben arra hívják fel  a figyelmet, hogy miközben a szivárványcsaládok  ugyanúgy szeretik a gyerekeiket, gondoskodnak róluk és aggódnak értük, mint az összes magyar család, addig az állam nem biztosít azonos jogokat nekik. A kampány az örökbefogadást megnehezítő törvény benyújtásának évfordulójához is igazodik, hiszen éppen egy éve javasolta a kormány, hogy az örökbefogadásoknál a gyermekvédelmi szakemberek döntését felülbírálhassa egy politikus, Novák Katalin családügyi miniszter. Illetve közel egy éve került be az Alaptörvénybe, hogy az apa férfi, az anya nő. 

A CSALÁD AZ CSALÁD

A most indult kampány fő üzenete az, hogy #ugyanaz. Azért választották ezt, mert a szivárványcsaládok életében ugyanaz a törődés, ugyanaz a szeretet és ugyanaz az aggódás van jelen, mint az összes magyar családéban. Ennek bemutatására három hétköznapi szituációt választottak: aggódás az orvosnál, szurkolás a gyerek sportmérkőzésén vagy éppen a családok esti rutinja. Ezeken a helyzeteken keresztül mutatják be, hogy ami számít, abban nincs különbség. A család az család.  

A kampányt az alapítvány a gyermekjogok nemzetközi világnapjára időzítette. „Azt akartuk megmutatni, hogy miközben a családjaink a hétköznapokban nem különböznek a többi családtól, a gyerekeinknek mégsincsenek azonos jogaik" - mondta Pál Márton, a Szivárványcsaládokért Alapítvány kurátora.

Például csak az egyik, a hivatalosan bejegyzett szülő után örökölhetnek, a másik szülő után nem jogosultak tartásdíjra, ha pedig orvoshoz kell vinni őket, akkor is csak az egyik szülő kaphat információt arról, hogy mi van a gyerekükkel

- tette hozzá. 

A párbeszéd részeként pedig a Szivárványcsaládok Alapítvány közösségi felületein elismert szakértők és szervezetek mondják el a véleményüket, köztük a Unicef, a Gyermekjogi Civil Koalíció, a Háttér Társaság, Székely Zsuzsanna gyermekvédelmi-örökbefogadási szakember, Bojti Andrea gyerekpszichológus vagy Perintfalvi Rita teológus.  

A filmekben Kovács Patrícia és Kulka János hangján szólalnak meg a plüssbábuk

A filmekben szereplő plüssfigurákat a Szivárványcsaládokért Alapítvány felkérésére Agócs Írisz, a Maszat mesekönyvek illusztrátora tervezte. A bábuk hangját pedig Kovács Patrícia színésznő, és  Kulka János adják. A film koncepcióján és megvalósításán az ország legnagyobb kreatív műhelye, a Publicis Groupe Hungary, a Szivárványcsaládokért Alapítvány munkáját támogató ügynökség dolgozott. 

A Szivárványcsaládokért Alapítvány tavaly novemberben indította a „család az család” kampányt és mozgalmat, amely mellett több tízezer ember és több száz híresség állt ki.

Köztük  az RTL Klub műsorvezetője, Istenes Bence, a TV2 arca, Ördög Nóra, vagy a magyar labdarúgó válogatott kapusa, Gulácsi Péter. A kampányhoz idén februárban több mint 150 cég, márka és 10 nagykövetség is csatlakozott. Az alapítvány az idei gyereknapra adta ki a „Micsoda család” című mesekönyvet, amely az első, szivárványcsaládok életéről szóló gyerekkönyv Magyarországon.  

HÁTTÉR 

A szivárványcsaládban élő kisgyerekek ma Magyarországon nem élhetnek olyan jogbiztonságban, mint a társaik. A törvények csak a vér szerinti, vagy az örökbefogadó szülőt ismerik el szülőnek - a másik jogilag nem számít annak. A pár másik tagja még akkor sem fogadhatja örökbe a partnere gyermekét, ha bejegyzett élettársi kapcsolatot kötöttek és együtt döntöttek a családalapításról. Mivel az egyik szülőnek nincsenek szülői jogai, a gyermek jogai és érdekei sérülnek. Ez számtalan helyzetben hozhatja nehéz helyzetbe a kisgyerekes családokat. 

Az érintett családoknak olyan egyszerű és hétköznapi dolgok jelentenének segítséget, amik más családoknak természetesek. Például ha a közösen nevelt gyereket mindkét szülő beirathatná bölcsődébe, óvodába vagy iskolába, elintézhetné a hivatalos ügyeit, legyen az egy TAJ-kártya kiváltása vagy egy elveszett igazolvány pótlása, átléphetne vele a határon, a gyerekük mindkettőjük után örökölhetne és jogosult volna tartásdíjra - vagy baj esetén mindketten ott lehetnének a kórházi ágya mellett, teljes jogú szülőként. 

A jelenlegi, szivárványcsaládokat megkülönböztető helyzetet különösen igazságtalannak tartjuk annak fényében, hogy az azonos nemű párok jellemzően olyan kisgyermekeket fogadtak örökbe, akiket egyetlen házaspár sem akart. Ha pedig életre szóló felelősséget vállalnak egy kisgyerekért, akiért senki más nem akart, szerintünk megérdemelnék, hogy ugyanazt a támogatást kapják, mint mást szülők. 

A „család az család” kampányt több mint 150 cég, márka és nagykövetség támogatta. Vannak köztük nemzetközi és hazai nagy cégek, például az Ikea, az RTL Magyarország, a Sziget, a Levi’s, az HBO, a Netpincér vagy a Cinema City. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy sok hazai kis és közepes vállalkozás is egyetért velünk. A kampány mellett tíz nagykövetség: a többi között az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország és Spanyolország budapesti képviselete is kiállt. 

A tavaly őszi kampányindító filmünkben kisgyerekes szülők, szakértők és a téma elismert kutatói cáfolták a szivárványcsaládokkal kapcsolatos leggyakoribb tévedéseket

Gyereknapon mutattuk be Magyarország ország első szivárványcsaládos mesekönyvét. A bevezető kampányában kortárs magyar írók, költők, meseírók és műfordítók, többek között Parti-Nagy Lajos, Dragomán György, Szabó T. Anna, Péterfy-Novák Éva, Dániel András és Grecsó Krisztián vallottak a család fontosságáról. 

Az örökbefogadás szabályainak módosítása óta Novák Katalin családügyi miniszter egy személyben, a szakemberek véleményét felülírva eldöntheti, hogy ki alkalmas örökbefogadó szülőnek. A szigorítás épp a legnehezebb sorsú kisgyerekkel szemben igazságtalan. Sok olyan kisgyerek van, akit egyetlen házaspár sem akar örökbe fogadni, mert problémás terhességből születtek, egészségügyi problémáik vannak, roma származásúak vagy csak egyszerűen túl idősek.

Az azonos nemű párok nyitottabbak a problémásnak gondolt gyerekek örökbefogadására. Vagyis ha őket kizárjuk a lehetséges szülők közül, az végső sorban a legelesettebb és legnehezebb sorsú gyerekeket fosztja meg attól, hogy családban nőhessenek fel. 

Az azonos nemű párok gyermekvállalását több mint négy évtizede kutatják. Az eredmények alapján a szexuális irányultság egyáltalán nem befolyásolja, hogy milyen szülő lesz valakiből, az azonos nemű párok által nevelt gyerekek pedig nem teljesítenek rosszabbul a társaiknál, az átlagosnál nem vonzódnak gyakrabban a saját nemükhöz, és érzelmi szempontból is olyanok, mint bármelyik kisgyerek. Mivel a kutatások a világ minden pontján következetesen erre jutnak, ezeket a megállapításokat tudományos konszenzus övezi. 

További információ: www.acsaladazcsalad.huinfo@szivarvanycsaladokert.hu

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 természetes talajtakaró a gazok ellen

Ha nem szeretnél vesződni a gaz irtásával, pláne nem vegyszerrel, akkor válaszd a természetes talajtakaró növények egyikét. Szemnek jóleső, zöld, praktikus és olcsó: íme, 4 talajtakaró növény, ami nem engedi felszínre törni a gazokat.