Sonkás-karfiolos csőbensült

E heti gasztrobloggerünk egy télies, laktató családi receptet készített nektek. Különösen ajánlott azoknak az anyukáknak, akik nem tudják, hogy vegyék rá a csemetéket a zöldségevésre!

{ GALÉRIA = title:Sonk%C3%A1s-karfiolos%20cs%C5%91bens%C3%BClt%20l%C3%A9p%C3%A9sr%C5%91l%20l%C3%A9p%C3%A9sre, 1,2,3,4,5,6,7 }

Egy könnyed, családi receptet osztok meg veletek, amelynek íze a gyerekkoromat idézi fel. Kislányként utáltam a karfiolt, de édesanyám ezzel az étellel levett a lábamról és mégis megszerettette velem. A sonkás-karfiolos csőbensültet bátran ajánlom kezdő szakácsoknak is, mert az elkészítése igen egyszerű. Lisztérzékeny változatban az összetevők közül a sonkát, a tésztát és a lisztet cseréljük gluténmentesre. Hogy milyen a sült tészta íze? A színes borstól pikáns, azonban a karfioltól édeskés, ezt a kettősséget krémesen lággyá teszi a szerecsendiós besamel mártás. Jó étvágyat!

Hozzávalók

  • 250 g penne tészta
  • 1 fej karfiol
  • ¼ fej brokkoli
  • 5 dkg trappista sajt
  • 15 dkg sonka
  • 200 ml főzőtejszín
  • 1 ek liszt
  • 2 ek vaj
  • 1,5 dl tej
  • só, színes bors, szerecsendió
  • petrezselyem

Elkészítés

  1. A tésztát forrásban lévő vízbe öntjük, csipetnyi sót szórunk a vízbe és egy kis étolajat öntünk bele, hogy a ne tapadjon össze a tészta. Félig puhára főzzük kb. 10 perc alatt és leszűrjük. A brokkolit és a karfiolt megpucoljuk és folyóvízben lemossuk, majd sós vízben szintén félig puhára főzzük.
  2. A sajtot apró lyukú sajtreszelőn lereszeljük egy kis tálkába.
  3. A petrezselyemzöldet apróra vágjuk, a sonkát kis kockákra aprítjuk.
  4. A brokkolit és a karfiolt kisebb darabokra vágjuk, hiszen jobb, ha a tésztában egyenletesen mindenhol van. A karfiolt, a brokkolit, a sonkát, a tejszínt, valamint a reszelt sajtot összekeverjük egy nagy tálban a tésztával, majd sózzuk, borsozzuk.
  5. Következő lépésben elkészítjük a besamel mártást. A palacsintasütőben 2 evőkanálnyi vajat olvasztunk fel, amihez 1 evőkanál lisztet adunk. A lisztet egy kicsit megpirítjuk (épp hogy barnul egy kicsit), majd apránként hozzáadjuk a 1,5 dl hideg tejet. Adunk hozzá egy kis sót, borsot és szerecsendióval ízesítjük. Levesszük alatta a lángot és folyamatos kevergetés mellett addig főzzük, amíg be nem sűrűsödik.
  6. Az elkészült mártást melegen, egyenletesen eloszlatva, ráöntjük a jénaiba beleöntött tészta tetejére.
  7. Előmelegített sütőben 180 fokon 20 percig sütjük, tetejét egy kicsit megpirítjuk. Melegen egy kis petrezselyemmel meghintve tálaljuk.

Varázslat fakanállal a NoSaltyn >>

Varázslat fakanállal blog >>

Varázslat fakanállal a Facebookon >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek