Kisgyerekes családokban az állandó rendrakás, takarítás a mindennapok problémája, amit feltétlenül le kell küzdeni. Ti hogyan csináljátok?
Akinek még nincs gyereke, az el sem tudja képzelni, milyen lesz majd a picivel az élet: a napirend, az időbeosztás, a mindennapi rutin. Ezek persze nem a baba születésének első napján, de nem is a tizediken alakulnak ki, hanem szépen lassan, ahogy összeszokik a család, és változik is folyamatosan, ahogy nő(nek) a gyerek(ek).
Mielőtt a lányom megszületett volna, utáltam takarítani. Napokig kellett noszogatni magam, hogy porszívózzak már fel, vasaljam ki a felgyülemlett ruhákat, esetleg port töröljek, ablakot pucoljak (bár ez utóbbiakhoz hetek is kellettek, mire rávettem magam). Mondanom sem kell, a gyerekek érkezésével minden megváltozott. A rendetlenség és a kosz sokkal gyorsabb tempóban termelődött, miközben a rendrakásra és takarításra szánható időm ezzel fordítottan arányosan drámaian lecsökkent. Idővel rájöttem, hogy ha túl akarjuk élni ezt az időszakot, és a továbbiakban sem lesz lehetőségem háromnaponta egy egész délutánt a takarításra fordítani, akkor más módszerekhez kell folyamodnom.
Áttértem hát az alkalmankénti takarításról az állandósult házimunkára.
Ez azt jelenti, hogy az ember attól pillanattól, hogy felébred, egészen addig a percig, míg le nem fekszik, folyamatosan csinál valamit amellett, amit éppen csinál. A saját kávéja főzése közben melegíti a tejet a kakaóhoz. A gyerekruhák kikészítése közben beveti az ágyakat. Legózás közben elpakolja az építőkockát. Barbizás közben elpakolja a legót. Mosogatás közben párolja a rizst. Tízóraiztatás közben zöldséget pucol. Mesemondás közben tereget. Fürdetés közben válogatja a szennyes ruhát. Jut azért idő az olyan tevékenységekre is, amik kizárólag a gyerekekről szólnak. A játszóterezés, esti mesélés, altatás előtti sutyorgás például ilyen tevékenység. Viszont ha a nap nagy részét a gyereknevelés mellett nem folyamatos pakolászásra, takarítgatásra szánnánk, biztos, hogy ránk dőlne a ház.
Sok dolgot azonban a gyerekeket bevonva is el lehet végezni.
A teregetés nagyon jó eszköz a közös munkához, a kicsi adogatja a vizes ruhákat, esetleg elsorolja, hogy melyik kié, vagy mi milyen színű. Persze időnként, mielőtt a ruhaszárítóra kerülne, egy-egy vizes bugyival feltörli a padlót, esetleg berejti a szekrény alá, hogy hetekkel később találjunk csak rá. Az ilyen fiaskókra mindig kell számítani, ha igénybe vesszük a gyerekek lelkes segítségét. A lányomat még 4 évesen is lázba tudja hozni, ha megkérem, hogy segítsen összepárosítani a zoknikat, vagy az ő saját ruháit elhajtogatni. Mindig nagyon büszke a hajtogatási technikájára és az elképesztő párkereső tehetségére. A fiam inkább az eszközhasználatra esküszik, bár az ő mozgása még, lévén hogy egy éves, némiképp koordinálatlan. Imád söpörni például, de mindig ott kell lenni a nyomában, mert a partvis végével magától biztosan lekotorná az asztalról a terítéket. Mindketten nagyon szeretik, ha porszívózunk, ilyenkor szépen sorban felülnek a zajos gépezetre és kurjongatnak, mert úgysem hallani belőlük semmit. Minden házimunkába be lehet vonni a gyerkőcöket, de arra készüljünk fel, hogy minden sokkal-sokkal-sokkal tovább fog tartani együtt.
Van a házimunkáknak egy olyan része is, amibe véleményem szerint nemcsak lehet, hanem szükséges bevonni a kicsiket.
Ez pedig a nagy esti rendrakás a saját szobájukban. Arra már régen rájöttem, hogy a „Gyerekek, légyszíves pakoljatok össze a szobátokban!” mondat épp annyira hatásos, mintha kiszeramérául kiabálnám ugyanezt. Semennyire. Mégis, muszáj rávenni őket valahogy arra, hogy időt töltsenek a saját rendetlenségükkel, különben a kupigyártás tét nélkülivé válik. Ezért én többnyire beülök ilyenkor a rendetlenség közepére, és mint egy rabszolgahajcsár utasítgatom őket, hogy mit hova tegyenek. Ez persze legalább háromszor annyi idő, mintha én magam a helyére dobálnám a játékokat, de az elvek azok elvek. A hétnek legalább öt napján.
Ha fürdőzés mellett szeretnél jókat enni, amikor Hajdúszoboszlón jársz, akkor mutatunk pár fantasztikus helyet, ahol szerezhetsz pár remek gasztronómiai élményt (is).
Figyelem, figyelem, elérkezett az almás pite szezonja! A legzamatosabb gyümölcsökből készüljön puha tésztájú, fűszeres-szaftos töltelékű sütemény, ahogy azt anno a nagyi is csinálta.
A mai napunkat gyönyörű ételekkel tarkítjuk: narancsos színű édesburgonya-krémleves az első, tormás-mustáros lazac a második, és ausztrál (!) kókuszkocka a harmadik fogásunk.
Az EU ismét támadást indított a magyar kiskereskedelmi különadó ellen – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében, ezzel a kormány korábbi konfliktusa a Sparral élesedni látszik.
Az egyik legfontosabb ásványi anyag, mégsem kap kellő figyelmet, pedig a csontok, fogak és izmok egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen. Mivel a kalciumot testünk képtelen saját maga előállítani, így külső forrásból kell pótolnunk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke nem csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy az ásványi anyag hiánya komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, de arra is, hogy milyen természetes módokon biztosíthatjuk szervezetünk kalciumbevitelét.