Mi köze a II. világháborúnak a Cheetoshoz? - Így született meg a szádban olvadó sajtos rágcsa

A gyerekek imádják, míg a felnőttek inkább tartózkodnak a Cheetos nevű sajtos kukoricasnacktől. A világszerte ismert, erősen ízesített rágcsának egészen különös története van.

Legtöbbször nem is gondolunk bele, milyen meglepő története lehet egy számunkra teljesen hétköznapi ételnek. Bár mi, magyarok alapvetően chipsfogyasztók vagyunk, a világszerte ismert Cheetost valószínűleg mi is ismerjük, és kóstoltuk már.

A Cheetos valójában sokkal több, mint egy agyonfűszerezett kukoricás pufi. A ropogtatnivaló közvetlen elődjét a II. világháború idején az amerikai hadsereg találta ki, amely már a háború kitörése előtt az élelmiszerek dehidratálásának lehetőségeit és körülményeit vizsgálta. A fejlesztéseknek nagyon egyszerű és ésszerű oka volt: a szárított élelmiszerek sokkal tartósabbnak és könnyebben szállíthatónak bizonyultak, amely egy több évre nyúló háború idején igencsak fontos szempont volt.

Így kezdtek el kísérletezni a sajt kiszárításán is, ehhez viszont egy olyan bonyolult eljárást kellett alkalmazni, amellyel sikerült eltávolítani a sajtban lévő zsiradékokat. Ehhez a sajtokat különböző szárítókamrákban kezelték, az onnan kikerült maradékot pedig egységes kis téglatömbökbe tömörítették.

via GIPHY

A háború után rengeteg tartós sajtpor maradt a hadsereg raktáraiban, amelyeket hamarosan az élelmiszergyártó cégek is elkezdtek felhasználni. Rengeteg cég volt, ami extra adalékként használta fel a port, köztük a Frito Company is, melynek alapítója egykor maga is a hadsereg egyik beszállítójaként tevékenykedett. A cég 1948-ban elsőként dobta piacra a híres narancssárga wisconsini sajtporból készült kukoricás-sajtos puffancsát, a Cheetost.

És hogy miért éppen egy gepárd lett a Cheetos ikonikus figurája 1986-ban? Az elnevezés valószínűleg a gepárd angol nevéből (cheetah) származik, immáron 33 éve pedig mindenki tudja, kihez is tartozik Chester, a napszemüveges, beszélő gepárd.

Ezeket olvastad már?

via: Foodbeast

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek