Mi köze egymáshoz a cukorkáknak és egy rovarnak? Sajnos elég sok!

A sellakk nem egy cukorka felületét varázsolja fényessé. De mit érdemes róla tudnunk?    

A legtöbb élelmiszer-adalékanyaggal az a problémánk, hogy nem természetesek. E 904 néven azonban egy olyan adalékanyag van a forgalomban, ami teljesen természetes forrásból származik, ám minket ez a tény mégsem fog boldoggá tenni.

Az E 904 vaklójában a sellakk, ami nem más, mint egy délkelet-ázsiai rovar, alaccifer lacca, vagyis a lakktetűgyantaszerűváladéka.

Különböző színű sellakkok

A vöröses színű sellakkot a nőstény rovat választja ki - a lakk az utódok gondozásában játszik szerepet. 1 kg sellakot nagyjából 300 000 rovar tud előállítani. A fák vékony gallyaira nagy csomókban rászárad ez az anyag, majd a munkások az ágakat lakkostul letörik, megtisztítják a nagyobb szennyeződésektől, majd a lakkot forró vízzel átmossák, hogy a vízoldékony színezőanyagok távozzanak az anyagból. A lakkot olvasztják, szűrik, majd kiszárítják és apró darabokra törik. Ezt a "lakkport" oldják fel azok az üzemek, ahol felhasználják őket. Régen hanglemezt is készítettek sellakkból, de bútorok felületét is lehet kezelni vele.

A élelmiszeriparban a veszélytelennek minősített sellakkot egyes ételek felületének a fényezésére használják. A Magyar Élelmiszerkönyv szerint ezek a következők lehetnek:

  • édességek (beleértve a csokoládét )

  • kisméretű finom pékáruk, sütemények,

  • tartós lisztes készítmények csokoládébevonattal

  • snackek

  • dió, mogyoró

  • babkávé

  • friss citrusgyümölcsök, dinnye, alma, körte, őszibarack és ananász (csak felület kezelésére viasszal keverve)

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Végre! A hazai Costa Coffee 100%-ban lebomló szívószálra váltott

Címlapról ajánljuk