Ezek lettek a legjobb mosógépek – 62 terméket teszteltek le

Ismert márkák mosógépeit tesztelte nemzetközi szervezetekkel együttműködve a Tudatos Vásárlók Egyesülete. A termékteszt során kiderült többek között az, melyik márka háztartási gépei a legmegbízhatóbbak, és az is, hogy nem mindig a legdrágább masina dolgozik a legjobban.

Míg a szárítógépek létjogosultságáról egy átlagos háztartásban megoszlanak a vélemények, mosógépre nem kérdés, hogy szükségünk van. Még jobb, ha ez egy megbízható darab, ami hosszú éveken át tudja teljesíteni a rá bízott feladatot. Választék akad bőven, és árban is nagy a szórás, ezért jogosan merül fel a kérdés, hogy mégis mi alapján döntsünk, és hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb darabot ár-érték arányban? Ebben lehet hasznunkra a Tudatos Vásárlók Egyesülete, akik legfrissebb tesztjükben a mosógépeket vizsgálták.

13 márka 62 termékét vizsgálta az egyesület

A Tudatos Vásárlók Egyesülete az EN 60456 nemzetközi előírás alapján tesztelték 13 márka – BEKO, Bosch, Candy, Gorenje, Haier, Hisense, Hotpoint-Ariston, Ikea, Indesit, LG, Miele, Samsung, Whirlpool - 62 termékét nemzetközi szervezetekkel együttműködve. A felültöltős mosógépek kevésbé népszerűek, a kínálat is kisebb belőlük a boltokban, ugyanakkor vannak, akik erre esküsznek, ezért a tesztelt termékek közé is bekerült 10 ebből a típusból, az 52 tesztelt elöltöltős típus mellé.

Több szempont alapján is értékelték a mosógépeket: mosási, öblítési és centrifugálási hatékonyság, energia – és vízfogyasztás, zajkibocsátás és használhatóság. Pontosan ugyanazt a módszert alkalmazva pontozták az eredményeket és a végén súlyozással alakult ki a végső sorrend.

Természetesen a mosási hatékonyság számított bele a végeredménybe a legnagyobb súllyal (45%). A Miele mosógépek hozták a márka nevéhez fűzött reményeket, viszont érdekes, hogy nem a legdrágább vizsgált termékük – a Miele WWH 860 WCS, mely 467 000 Ft-os átlagáron érhető el - mosási hatékonysága volt a legjobb. Megelőzte őt ebben a tesója – a Miele WWG 660 WCS, melynek átlagára 395 000 Ft -, mely egyben elérte az abszolút első helyezést is a 62 mosógép között zajló versenyben. Ami talán jobb hír, hogy kedvezőbb áron elérhető mosógépek is szerepeltek kiválóan eben a kategóriában. Például a Whirlpool FFB 7238 BV PT, amely 119 000 Ft-os átlagáron beszerezhető.

Ez utóbbi egyébként öblítési hatékonyság (ami azt mutatja, hogy mennyi mosószer marad a ruhákban öblítés után) tekintetében jobban is szerepelt az amúgy remek mosási hatékonysággal rendelkező Miele mosógépeknél. S ez fontos szempont lehet számunkra, különösen akkor, ha érzékeny a bőrünk és oda kell rá figyelnünk, hogy lehetőleg ne maradjon mosószer a kimosott ruhákban.

Nem feltétlenül a legdrágább a legjobb

A centrifugálási hatékonyság bajnokai a Samsung termékei lettek. Ezek közül több termék is a lista élén végzett ebben a kategóriában. Mellettük szól még, hogy ezzel együtt sem tartoznak a legzajosabb mosógépek közé. Szemben mondjuk az Indesit BTWL50300 vagy a Candy CSO 14105TE-S termékekkel, melyeket a teszteredmények alapján nem javaslunk a csendes mosógépet keresőknek. Bár a Candy CSO 14105TE-S mellett szóljon, hogy energia és vízfogyasztási szempontból szép eredményeket ért el, de nem biztos, hogy vigasztal majd minket, hogy milyen jó, hogy kevés áramot és vizet fogyasztva zengi be az egész lakást a mosógép.

Azon túl, hogy legyenek tiszták a ruhák, mindannyiunknak más lehet még fontos a tökéletes mosógép kiválasztásánál. Az sem mindegy, hogy mennyire könnyű a mindennapi használata. Sőt. Hiszen, nem jó, ha minden alkalommal bogarásznunk kell a használati kézikönyvet, mert nem egyértelmű, hogy milyen funkciót, hogyan indíthatunk el könnyedén, vagy minden ki- és bepakolás macerás. Ezt és a fentebb említett összes vizsgált szempontot is külön-külön meg tudjuk vizsgálni és össze is tudjuk hasonlítani termékenként a Tudatos Vásárlók Egyesületének friss mosógép tesztjében, ami segíteni fog tudatos döntést hozni, amivel hosszú távon elégedettek lehetünk. Mert nem elég csak márka vagy ár alapján döntenünk.

S ha eljött az ideje, hogy lecseréljük készülékünket, akkor ez ügyben is körültekintően járjunk el, kérjük az új terméket szállító boltot, hogy vegye át feleslegessé vált készülékünket, hiszen erre jogszabály kötelezi, vagy keressünk fel vele egy hulladékudvart.

A teljes teszt előfizetéssel ide kattintva tekinthető meg.


Ezek a tesztek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek