Leberkäse, avagy a császárzsemlébe való német húskenyér

Húst hússal! A leberkäse egy igazi hústömb, amit szeletelve, mustárral zsemlébe tehetünk, vagy feltétként, akár egy fasírtot kínálhatjuk, nézd, így készül!

Berlinben ettem először egy pékségben leberkäse-t. Reggelire kínáltak kávét és szendvicseket. Egy ott élő barátnőm hívta fel a figyelmem, ha még nem ismerem, akkor sürgősen be kell pótolnom a hiányosságom. Kinézetre úgy tűnt, mint egy méretes, vastag párizsiszelet császárzsömlébe tuszkolva, ahol a szendvicsbetét kétszer akkora, mint a zsemle maga. Máshogy megközelítve egy kőműves, vagy kétkezi munkás őszinte reggelijére hasonlított, amiből elegendő energiát tud meríteni a nap következő pár órájára. Nem is tudtam egyedül befalni, így ketten feleznünk kellett egy zsemlét.

Leberkäse receptért katt a képre!

Mit jelent?

Leber mint máj, käse, mint sajt, egyben pedig húscipónak vagy egybesült fasírtnak is lehet fordítani, mi mégis, valószínűleg formája miatt húskenyérnek hívjuk.

Tanakodhatnánk rajta, hogy alakult ez így, de felesleges, nem a név alapján döntjük el, hogy kedveljük, vagy sem. A legjobb, ha kipróbálja az ember, ad neki egy esélyt, mert a furcsa külső értékes belsőt takar.

Sovány sertéshús és szalonna a leberkäse alapanyagai - receptért katt a képre!

Sertéshús

A leberkäse alapját a sovány sertéshús alkotja. Tényleg a lehető legkevésbé zsíros részt válasszuk, karajt vagy lapockát, ha pénz nem számít, a sertésszűz is jó lehet. Most pedig jön újból egy ellentmondás: ehhez a sovány húshoz tegyünk hasaalja szalonnát, vagy császárhúst. Így tudjuk legalább, hogy mire számítsunk, mennyire lesz zsíros az ételünk.

Pácsó

Igen, ezt mindig cs-vel pácsónak olvastuk régen a címkéken, közben jól tagolva pác-só. Erre lesz szükségünk ahhoz, hogy szép rózsaszín maradjon a húskenyerünk, és egyneműre tudjuk majd keverni a késes aprítónkban. A sima húspuhító fűszersó is jó, de sajnos, csak a nitrites pácsó alkalmazásával lesz olyan, mint a bolti.

A pácsó és a jég a két titkos összetevő - a Leberkäse receptért katt a képre!

Trükkös jég

Vegyünk ki egy csomó jégkockát a mélyhűtőből, mérjük le, és először ezt daráljuk le az aprítógépben. A sima kis háztartási gép két ütemben tudja majd feldolgozni ezt az adagot. Fantasztikus fehér hó lesz belőle, amit azonnal tegyünk vissza felhasználásig a fagyasztóba. A húspéphez keverve kihabosítja azt, de nem ám könnyű légies habot képez, hanem jó sűrű, keményet, amit több rétegben oszlassunk el a kenyérformában. Csapkodjuk hozzá az asztalhoz párszor, hogy az esetleges légbuborékok is eltávozzanak, így marad tömbös, jól szeletelhető a húskenyér.

Tedd császárzsemlébe a leberkäse-t, vagyis a húskenyeret - receptért katt a képre!

Sütés

Amikor szépen eldolgoztuk a húspépet a formában, tegyük vissza még egy rövid időre a fagyasztóba, hogy a teteje is dermedjen. Ha nem melegedett a folyamat közben nagyon fel, akkor viszont megpróbálhatjuk egyből éles késsel átlósan bemetszeni a tetejét, ezzel adva egy kis csábot a majdani sültünknek. Közben a sütőt melegítsük elő úgy 160 fokra, alsó-felső sütésen körülbelül 70 perc alatt elkészül a leberkäse.

Kivitelezés és tálalás

Császárzsemle jár hozzá, de tulajdonképpen bármilyen bagettben, óriáskifliben is jól néz ki. Mustár szinte kötelező hozzá, lehetőleg jó sárga német mustár, de bármilyennel működik. Ezen felül jól megy a szendvicsbe még a csemege vagy ecetes uborka, a savanyúkáposzta, a majonéz és nem tilos a ketchup sem. Ha már megvan a sima leberkäse receptje, ízesítsétek, bővítsétek bátran. Tehettek az alap húskrémbe chilit, sajtot, hagymát, paprikát, szárított paradicsomot, zöldfűszereket és ezek valamely mixét, próbálkozzatok bátran!

Fotók és recept: Bagdi Gréta

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szépség Grétitől:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!