Így készül a croissant

Léghuzattól védett helyen hagyjuk újra kelni a környezet hőmérsékletétől függően 15–45 percig. Ecsettel kenjünk mindegyikre tojássárgáját, és süssük 10 percig 220 °C-ra előmelegített sütőben.

A végleges formára alakított croissant-okat helyezzük sütőlemezre.

Sodorjuk fel a háromszögeket az alaptól a csúcs felé haladva.

Pihentessük a tésztát. Sodrófával nyújtsuk ki, és vágjuk fel háromszögekre.

Tegyük hűvös helyre, majd ugyanúgy dolgozunk tovább, mintha leveles tészta lenne; gyúrjunk bele 250 g puha vajat, de csak háromszor hajtogassuk.

Futtassunk meg 30 g sütőélesztőt negyed liter tejben. Szitáljunk egy keverőtálba 500 g lisztet. Keverjünk hozzá 60 g cukrot, 10 g sót, a közepébe nyomjunk egy mélyedést, és öntsük bele a tejet. Gyorsan keverjük össze az ujjunk hegyével. Amikor a tészta felszívta a folyadékot, takarjuk le tiszta ruhával, és hagyjuk szobahőmérsékleten állni 30–60 percig. Amikor megkelt, újra gyúrjuk át, hogy a benne keletkező, nagy gázbuborékok kipukkadjanak.

Párizsi croissant: elkészítés

A croissant eredetileg finomabb kenyértésztából, kalácstésztából készült. Újabban előfordul egyenes változatban is. Felszolgálható meleg előételként is sonkával, sajttal, gombával stb. töltve.Ugyancsak „croissant” a neve egy fenyőmaggal vagy mandulaszeletekkel díszített, marcipánból készült, félhold alakúra hajlított aprósüteménynek.

Franciaországban az Ausztriából érkező Marie-Antoinette honosította meg 1770-ben. Egy másik hagyomány szerint a croissant feltalálója bizonyos Kolschitsky, egy lengyel származású bécsi kávéház-tulajdonos. Az ostrom alatt tanúsított hősiességéért állítólag megkapta az ellenségtől zsákmányolt, kávéval teli zsákokat. Az az ötlete támadt, hogy ezt a kávét egy félhold formájú süteménnyel együtt kínálja.

Történet. A bécsi péksütemény eredete abba a korba nyúlik vissza, amikor a törökök Ausztria fővárosát ostromolták (1683). Egy éjszaka a pékek neszét vették, hogy az ellenség ostromárkot ás, felverték a várost, így sikerült visszaverni a támadást. Amikor az oszmán sereget legyőztek, III. Sobieski János azzal a kiváltsággal tüntette ki a pékeket, hogy alkossanak egy süteményt, ily módon állítva örök emléket az eseménynek. Így született meg a hornchen (németül „szarvacska”), amely a török lobogón díszlő félholdat idézi.

CROISSANT: Péksütemény kelt vagy leveles tésztából, amelyet háromszög alakúra nyújtanak, felsodornak, és patkó alakúra hajlítanak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek