Bornapló #6 - Éld túl a kánikulát: fröccsözz!

Szódát tenni a borba igenis szabad. A kánikulában meg szinte kötelező, csak nem mindegy, hogy melyik palackot választod ehhez a polcról!

Papliczky Gáborral (Borganika) 3 balatoni bort ajánlunk, ami fröccsnek is kiváló: egyszerre frissít, üdít és vidít.

Fröccsözni jó, társaságban még jobb. Az organikus bor-ételpárosítás vacsorákat celebráló Borganika csapat borokért felelős tagja, Papliczky Gábor válogatott nekem össze három autentikus balatoni bort, amelyek ízeikben jól visszaadják a termőhelyek sajátosságait. Egy fülledt nyári estén kóstoltunk, stílszerűen egy budapesti társasház muskátlis erkélyén. Íme a 3 bor, amit fröccsként is szerettünk:

Papliczky Gábor (Borganika)

Kislaki Rekesz Sauvignon Blanc 2016 (Nóra kedvence)

A dél-balatoni löszös talaj megtartja a gyümölcsösséget, ezt használja ki Légli Géza borkészítéskor. Az eredmény egy tisztán fogyasztva savas, citrusos-grapefruitos íz, ami szódával felhúzva elképesztően frissítővé válik a savaknak köszönhetően, de úgy, hogy azért a gyümölcsösség is megmarad.

Szászi Badacsonyi Olaszrizling 2016 (Gábor kedvence)

A jóideje ökológiai gazdaságként működő Szászi pince borát a bazaltos talaj határozza meg. Az ásványosság mellett virágokat, fűszereket és fehérhúsú gyümölcsöket találtunk benne, fröccsként fanyar és üdítő, jól csúszik. A három bor közül ez a legjobb ár-érték arányú.

St. Donát: Rosé Balaton 2016

Ez a rozé illataival nem ugrik ki a pohárból, hűvös eleganciáját az ásványos talajnak köszönheti. Tipikus szeretnivaló csopaki. Ízeiben is visszafogottabb: mandarint, szamócát és ribizlit éreztünk benne. Fröccsként pont annyi alkohol és gyümölcs jut egy kortyba, amire egy ilyen fülledt napon vágyunk.

Összegezve

  • Ár: nem reprezentatív kutatásunk szerint 2500 Ft/palack ár a lélektani határ, amit egy fröccsnek szánt borra jó szívvel kiadunk.
  • Fehér vagy rozé? Vörösborba nem teszünk vizet. Szín ügyben csak ez számít.
  • Tisztán is kortyolj! Mielőtt felöntenéd vízzel, kóstolj meg tisztán is fél decit belőle, ízlelgesd, szeretgesd a szádban és próbálj meg később is emlékezni az ízre.
  • Csak sav legyen! A jó sav adja a keretet.
  • Honnan? Ne csak az év, a termőhely is legyen fontos: a talaj összetétele önmagában meghatározza az ízeket.
  • Milyen legyen a víz? Semleges ízű, lehetőleg szikvíz. Kerüld az ízesített és nagy ásványi anyag tartalmú vizeket.
  • Hogyan válassz? Mindegy, hogy észak vagy dél, fröccs ügyben a balatoni borokra mindig számíthatsz.

És ezt a részt már olvastad már a Bornaplóból?

Bornapló #5: 5 boros film, amit látnod kell

Címlapról ajánljuk

További cikkek