Paradicsom, a kedvenc nyári zöldségünk!

A saláták sztárja, a szószok királynője, a sült zöldségek és tapas-ok chimborazoja – igen, nagy kedvencünkről, a paradicsomról szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat. (x)

Ez a piros ízbomba, hiába nem hasonlít se külsőleg, se állagban a burgonyára, mégis rendszertanilag egy családba tartozó növények. A paradicsom megnevezés egyaránt jelenti a növényt és annak bogyótermését, amelyet mi Magyarországon elsősorban zöldségként használunk a konyában. Izgalmas népi névváltozatai még: paradicska, tomata, tomátó, padledzsika. Ha a te szülővárosodban, faludban máshogy nevezitek, írd meg nekünk a cikk alatti hozzászólásban!

A paradicsom eredete

A paradicsom valószínűleg Közép-Amerikából származik, ahonnan a 16. század végén került Európába. A népi nyelv a „szerelem almájának” is nevezi. A paradicsom termesztés-technológiailag zöldség, azonban táplálkozás-biológiailag mégis gyümölcsnek tekintendő. A rendkívül változatos színű és morfológiájú piros, rózsaszín, fehér, fekete, sárga; hosszúkás, kerek, szilva vagy körte alakú gyümölcsöknek magas a savtartalma, míg a zöldségek pH-értéke alapvetően lúgos.

Ezeket olvastad már?

Vitamin és ásványianyag tartalma

Jelentős mennyiségben található benne kálium, magnézium, foszfor, vas és cink, kiemelkedő karotin- és C-vitamin tartalma is. Fehérjéje tartalmazza az összes esszenciális aminosavat. A szénhidrátok közül a fruktóz-tartalom kiemelkedő, valamint almasav, citromsav, borostyánkősav is található benne.

Tudj meg többet a FruitVeB Naponta 3x3 fogyasztásösztönző programról itt!

Gyógyító hatásai

  • Különösen ajánlott vese- és ízületi gyulladás, köszvény, gyulladásos betegségek, kövek oldására és vékonybélhurut esetén.
  • Méregtelenítésre: vértisztító hatása, továbbá húgykősav-kristályokat feloldó képessége révén kiváló.
  • Az egyik legfontosabb likopin forrás és leghatékonyabb antioxidáns, azaz erősíti az immunrendszert, véd a daganatos megbetegedések ellen, hatásosan tisztítja a májat, javítja a vérkeringést és a szívműködést.
  • A nyers, érett paradicsom vagy a belőle facsart lé enyhén lúgosító hatású, így a szervezet ásványianyag tartalékait növeli, főkép kalciumot juttat a szervezetbe.

Fő termőtájai

A hazai paradicsom termesztés fő területei Békés megye, valamint Szabolcs és Hajdú-Bihar megyék. A hajtatott paradicsom fő termőtája pedig Csongrád, Bács-Kiskun és Pest megye.

Szezonja

A meghatározó, hazai termesztésű paradicsom fogyasztási szezonja ma már nem korlátozódik néhány hónapra, gyakorlatilag a fényszegény téli hónapokon kívül márciustól november végéig tart.

Fő fajtái

Fürtös paradicsom – lédús és ízletes. Sokrétűen felhasználható, főtt és nyers ételek elkészítéséhez is nagyszerű. Nagy légterű üvegházakban termesztik, ahol akár a 15 méteres magasságot is elérheti. Hosszan tárolható, jól tűri a szállítást.

Koktélparadicsom – 2-3 cm átmérőjű miniparadicsom. Szendvicsekhez, salátákhoz, nassolni valóként és főzéshez is tökéletes. Héja kemény, húsa rendkívül lédús, íze különösen intenzív és édes.

Tudj meg többet a FruitVeB Naponta 3x3 fogyasztásösztönző programról itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek