Miért tartós a fokhagymás lehelet?

Sokan imádjuk a fokhagymát, de fogyasztása után nemcsak a vámpírokat, hanem sajnos minden olyan embert elriasztunk, aki másfél méteres körzetünkbe lép. Mi okozza ezt?

Miért is olyan átütő és hosszan tartó a fokhagyma illata? Miért érezzük még másnap is a leheletünkben vagy épp a bőrünkön? Az alábbi videó megadja a válaszokat.

Mikor felvágjuk vagy összetörjük, a zöldség egy allicin nevű kémiai elemet bocsát ki, amely négy másik vegyületre bomlik le. Ezek közül a legerősebb az allil-metil-szulfid (AMS), amely nagyon lassan bomlik le a szervezetünkben. Ő felelős nemcsak a hosszan tartó bűzös leheletért, hanem a véráramba bekerülve akár a verejték és a bőr szagát is befolyásolhatja.

Persze amint testünk feldolgozta ezt a vegyületet, a szag már el is múlik, viszont ez a folyamat egyes embereknél elég lassú lehet, akár 48 órával a fokhagyma fogyasztása után is kifejtheti hatását.

Nincs tökéletes ellenszer, ám léteznek anekdoták, melyek elég hatékony megoldást ígérnek a problémánkra. A tej, a citrusfélék, illetve a petrezselyem ellensúlyozhatja a kellemetlen bukét, és a ludas vegyület feloldódását is gyorsíthatja.

Az allicin azonban nemcsak kellemetlenül befolyásolhatja életünket. A társasági életben okozott hátrányt az egészségügyi előnyeivel kompenzálja. A fokhagyma felvágása vagy zúzása után megszülető allicin erős gomba- és baktériumpusztító, és ekképp hozzájárul szervezetünk helyes egyensúlyának megőrzéséhez.

(via NPR)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Habkarika

Jóval karácsony előtt elkészíthető, ha nem félünk, hogy az ünnepekre elfogy. Színes zsinegekkel akár a karácsonyfánk dísze is lehet, de celofánba csomagolva gasztró ajándékként is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...