Miért pattog a kukorica?

A pattogatott kukorica szinte mindannyiunk kedvence. Miért és hogyan "pattog"? Milyen kukoricából készül? Ha meg akarod tudni, olvass tovább!

A kukoricaszezonnak lassan vége, friss kukoricát csak elvétve találunk a piacokon, mostantól jöhet a mirelit. De pattogatni való száraz kukoricát egész évben vehetünk. Pattogtathatjuk a mikrohullámú sütőben, hagyományos módon, lábosban, fedő alatt, sőt, talán még létezik a konyhakész, előrecsomagolt serpenyős megoldás is, amit gyerekként imádtam, mert olyan gyönyörű és csodálatos volt, ahogy felpuffadt az alumíniumfólia-gömb. Ja és persze a mozikban, a cirkuszban, de már otthon is elérhetők azok a profi kukoricapattogtató gépek, amelyekből szó szerint ömlik a pattogatott kukorica.

Mindegy, milyen a berendezés, a kukoricapattogtatás ugyanúgy működik. Sok más gabona nem pattog, mert a magot körülvevő külső rész porózus, vagyis átengedi többek közt a vizet. A pattogtatni való kukorica (igen, ez egy külön fajta kukorica) ezzel szemben olyan mag, melynek kemény, szarus része szorosan körülzárja a lisztes, puhább részt.

Mivel a kukoricamag kb 13,5% százaléka víz, ez a víz, ha 180℃ fokra melegszik, olyan nagynyomású vízgőzzé alakul, hogy egyszerűen kirepeszti a kemény réteget, és a belső anyag nagyobb térfogatú lesz, a kukoricamag egész egyszerűen kifordul önmagából, hogy aztán a belső keményítő egy szivacsos, kívül ropogós anyaggá váljon. Itt látható lassításban, hogy is történik mindez (1:20-tól):

Egy tál kukorica sem teljes az idegesítő szemek nélkül a tál alján, amelyek nem, vagy csak részben nyíltak ki. Ezeknél vagy túl sok a víz a szemben, és félig kibújtak ugyan, de kevésbé könnyűek és ropogósak, vagy túl kevés, ezért nincs elég a megfelelő nyomású gőz fejlődéséhez, így nincs, ami kirepessze a héjat. És még az is előfordulhat, hogy sérült a kemény réteg, ezért a gőz utat talál magának, és nem kell szétrobbantania a magot. De most már legalább tudjuk, hogy nem a mi hibánk.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!