Kell-e ablakot nyitni kánikulában? A válasz több tényezőtől függ

Nyáron a hőségben különösen nagy fejtörést okozhat az, hogy zárva tartsuk-e az ablakokat vagy inkább szellőztessünk napközben is. A kora reggeli és esti, hűs levegő beeresztését szokták javasolni a hozzáértők, azonban kérdés, hogy ha otthon tartózkodunk, akkor mennyire előnyös, ha magunkra zárunk ajtót, ablakot? Mai Otthon Tippünkből kiderül!

Több tényező is befolyásolja, hogy érdemes-e ablakot nyitni napközben kánikula idején. Mivel egyre inkább jellemző az időjárásra, hogy tartósan, napokig 35 fok fölé kúszik a hőmérséklet, így nehéz elviselni a lakásban (is) a forróságot. Lássuk, mikor érdemes egy kis levegőt beengedni akkor is, ha egyébként nagyon meleg van kint?

Nyitott ablak
Mikor kell ablakot nyitni meleg időben? A válasz több tényezőtől függ

Először mindenképp érdemes felmérni, hogy a kinti vagy benti hőmérséklet magasabb-e, hiszen ha kint jóval melegebb van, és ablakot nyitva beengedjük a forróságot, akkor az nem csak a levegőt, hanem a falakat is felmelegíti, így pedig tartósan, még az éjszakára is forróságot csinálunk magunknak.

Ha napközben senki nem tartózkodik otthon, akkor érdemes árnyékolni a lakást, és zárva tartani mindent.

Számít a páratartalom is

Ha otthon töltjük a napot a melegben, és magunkra zárunk minden nyílászárót, akkor jelentősen megnövekszik a lakás páratartalma, hiszen lélegzünk, izzadunk, így pedig növeljük a levegő páratartalmát.

Ezért fontos, hogy ilyen esetben néha nyissunk legalább bukóablakot, és engedjünk be friss levegőt, akkor is ha meleg levegő áramlik be.

Ezzel ráadásul elkerülhetjük azt is, hogy a levegő szén-dioxid tartalma nagyon magas legyen, ami fejfájást, rossz közérzetet, fáradtságot és koncentrációs nehézséget okozhatna.

A lakás elhelyezkedése is számít

Nem mindegy, hogy épp milyen fekvésű lakásról van szó, hiszen keletre néznek az ablakok, akkor már reggel odatűz a nap, ami egészen kora délutánig kitart. Az sem mindegy persze, hogy egy egyszobás lakásról van szó, ahol gyorsan elfogy a levegő, ha bent tartózkodunk, vagy több helyiségből áll az ingatlan.

Így a kérdésre a válasz, hogy mikor érdemes ablakot nyitni napközben, nincs egyértelmű válasz, hiszen függ a külső és belső hőmérsékletkülönbségtől, a belső páratartalomtól, illetve attól, hogy éppen tartózkodik-e valaki a helyiségben. Emellett a külső árnyékolás hasznos lehetőség, és a szellőztetés, különösen ventilátorral, javíthatja a komfortérzetet.

Forrásunk volt.

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Zöldborsóleves

Ha itt a nyár, akkor elmaradhatatlan látogatója a konyhánknak ez a gyors és könnyed borsóleves, amit akár minden héten tudnánk kanalazni. Ráadásul friss és fagyasztott borsóból is ...

Mititei, vagyis mics

A mititei, vagy mics, esetleg mici, román eredetű fogás: kis bél nélküli marha kolbászkák, a balkán konyha egyik legkedveltebb grill étele. Hagyományosan faszénen sütik, friss kenyérrel ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.