Ez a szomorú ok áll a bolti lopások számának megugrása mögött

Az infláció növekedésével rendkívül megnőtt a lopások száma egyes kolozsvári boltokban. Úgy fest, hogy a legtöbben a megélhetésükért követik el a bűncselekményeket, vagyis főleg élelmiszert és ruházati cikkeket tulajdonítanak el a boltokból.

Tavaly decemberben számoltunk be arról, hogy a Spar áruházaiban már a felvágottak csomagolópapírjába is chipet tesznek. Akkor arról írtunk, hogy az alapvető élelmiszernek számító párizsi azért kapott lopásgátlót, mert egyre többször szemelik ki maguknak az elkövetők. Ugyanígy az év végén hasonló esetre lettek figyelmesek a kolozsvári emberek is, akik több helyi szupermarketekben látták, hogy lopásgátló dobozba helyezték a vajakat. Az élelmiszerek árak extrém drágulása előtt csak a prémium kategóriájú élelmiszereket, esetleg a középkategóriás kávékat és az italokat védték különböző típusú lopásgátló csomagolásokkal – számolt be a hírről a Transtelex.

Egyre többen követnek el bolti lopást a megélhetésükért

A lopások száma még tovább nőtt januárban. Ez abból is látszik, hogy a helyi Carrefour üzletekben már a különböző hústermékek is lopásgátló dobozokba kerültek. Sőt, már a túrót, a parmezán sajtokat, a szalámikat, a svájci csokoládékat, a pisztáciát, a tonhalas pástétomokat és még fogkrémeket is dobozokkal védik.

Az egyik Carrefour bolt vezetője szerint a lopások már mindennapos problémát jelentenek számukra. Egyre gyakrabban előfordul, hogy a nap végi leltározás nem egyezik az elszámolással. Ezért a szupermarket részéről központi döntés született arról, hogy a drágább termékeket lopásgátló dobozokkal lássák el. A bolti dolgozók azt is elárulták, hogy többnyire azokat a termékeket szokták dobozokba tenni, amiknek gyakrabban kelt lába.

Egyesek már az alapvető élelmiszerekhez se tudnak hozzájutni

Már országos szinten is észlelhető a lopások erősödő tendenciája. A friss rendőrségi adatok szerint, 2022 első kilenc hónapjában csaknem 15 ezer ilyen bűncselekményt jegyeztek a helyi hatóságok, ami közel 15 százalékos emelkedést jelent a 2021-es évhez képest. Továbbá a kereskedelmi egységeknél regisztrált bűncselekmények több mint felét (8697 eset) a nyitva tartási idő alatt követték el, vagyis nem betöréses lopások voltak.

Az ellopott termékek alapján az is jól látszik, hogy az esetek nagy része megélhetési lopás, vagyis az elkövetők élelmiszerekért és különböző ruházati cikkekért követnek el bűncselekményt. A társadalom szegényebb rétegei ugyanis csak így tudnak boldogulni. Bár a boltok alkalmazottai már felismernek egy-két gyanús arcot, ám még így sem tudják teljesen kiküszöbölni a lopások lehetőségét.

Ha valaki csak úgy betesz egy terméket a zacskójába, akkor azt nehezen vesszük észre, nincs annyi személyzetünk, hogy minden helyiséget folyamatosan felügyelni tudjunk, csak néhány boltban dolgoznak biztonsági őrök

– nyilatkozta egy a neve elhallgatását kérő helyi üzletvezető a Transtelexnek, aki szerint a térfigyelő kamerák visszanézését is csak akkor kérhetik, ha egyértelműen beigazolódott a bűncselekmény gyanúja.

Az élelmiszerlopások tehát egyre több helyen jelentenek állandó problémát. És ha ez még nem lenne elég, a vásárlóerő fogyása miatt legalább negyedével csökkent a boltok eladása.

Forrásunk volt.


Hírek, érdekességek, újdonságok:

Címlapról ajánljuk

További cikkek