A burgonya sötét oldala

A burgonya az alapélelmiszereink közé tartozik. Leves, főzelék, tészta, köretek, édesség, de még szeszes ital is készülhet belőle. Mégsem ismerjük például a rokonságát!

A hagyományos krumplit "halálra" unjuk, hiszen mindig ugyanazt vesszük, illetve készítjük belőle. Pedig a burgonyának több ezer fajtája létezik. Vannak köztük színesek, édesek, de még füstös ízűek is. Ne ijedjen meg tőlük senki, ez nem azt jelenti, hogy valami mutáns, génkezelt, a szervezetre káros dolgokról beszélünk.

Krumpli, a megunhatatlan >>

A burgonyát már 7000 évvel ezelőtt is ismerték, azonban a különböző kontinenseken, különböző fajták léteztek belőle, és nem jutott el mindegyik kicsiny hazánkba. Európában amúgy is főleg a fehér húsúakat preferálták mindig is. Ezért jó néhány színes társuk kikopott a köztudatból, napjainkban azonban újra divatba jöttek. Lássuk csak milyen fajták léteznek belőlük.

Fekete burgonya

Sötétkék, majdnem fekete héjú, kékes-lilás húsú burgonya. Több fajtája ismert. Létezik belőle citromsárga, fukszia, ibolya vagy indigókék szín is. A "Maja hajnal", a "Perui lila", a "Svájci kék", vagy a "Skót felföldi vörös" mind a színekre utal, tehát a magyar "fekete" teljesen hibás elnevezés - bár így került a köztudatba. Közepes a keményítő tartalma, így mindenféle krumplifogásnak alkalmas. Érdekes színt ad salátáknak és a burgonyapürének, íze semmiben sem különbözik a hagyományos burgonyától.

Perui lila

Gyönyörű színe van, íze és illata a gesztenyére emlékeztet, kissé kesernyés. Állaga a kifliburgonyáéhoz hasonlít, gyorsan elkészül. Magas a szárazanyag tartalma, így főzés után jól vágható vagy szeletelhető. Kiváló alapanyaga lehet például egy jó kis salátának.

Fogyókúrázók kedvence, újkrumpli >>

Svájci kék

Nagy színanyag tartalommal rendelkezik, illetve közepesen magas szárazanyag tartalommal. Ideális sütéshez, akár serpenyőben, akár sütőben készítjük el. Ha főzni szeretnénk, inkább püréként, ízesítve ajánljuk.

Maya hajnal

Íze lágy és krémes, hasonlít a hagyományos burgonya fajtához. Ami megkülönbözteti az egy apró halvány rózsaszín csík a burgonya belsejében. Ideális gnocchi, vagy püré készítéséhez.

Skót-felföldi vörös

Színe közepes rózsaszín, kissé füstös ízű, a paprikára hasonlít leginkább. Remek köret készíthető belőle, héjában sütve, akár a grillen is, de olajban való sütéshez is szintúgy ajánljuk.

Grillparti angolosan >>

Édes burgonya

Ez a hosszúkás, édes-fűszeres ízű trópusi zöldség, másik nevén batáta, Dél-és Közép-Amerikában őshonos. Két alapvető fajtája van: az egyiknek fehér, vagy világos szürke színű a húsa, a bőre pedig mély lila színű, zamata a szelídgesztenyére hasonlít. A másik fajta húsa sötét narancssárga, bőre sárgás színű. Ennek az íze a legédesebb sütőtökre hasonlít. Az édesburgonya gumóit sütve, párolva, grillezve, főzve, pürésítve, húsok mellé köretként vagy főzelékként fogyaszthatjuk, édes sütemény, lepény is készülhet belőle.

A rovat korábbi cikkeit, itt olvashatjátok >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek