Autizmussal élő fiatalok rajzai teszik különlegessé az ismert magyar borokat

Magyar pincészetek ritka palackokat kínálnak: a Bolyki, az Etyeki Kúria, a Gilvesy, a Konyári, a Luka és a Vylyan borászatok üvegeit autizmussal élő fiatalok rajzai díszítik.

Különleges köntösbe öltöztek a borosüvegek: a Bolyki, az Etyeki Kúria, a Gilvesy, a Luka, a Konyári és a Vylyan borászatok palackjait autizmussal élő fiatalok színes, vidám rajzai díszítik. A limitált példányszámú borok az Autistic Art Alapítvány és a résztvevő borászatok együttműködésé keretében születtek meg és egy jó ügyet szolgálnak: az önálló életvitelre nem képes, autizmussal élőknek segítenek emberhez méltó, teljes életet élni.

„Az együttműködésben résztvevő hat borászat közös nevezője - a magas minőségű borok készítésén túl - a társadalmi felelősségvállalás hangsúlyos szerepe. Az autizmussal élő fiatalok rajzai egyediséget, egyéniséget kölcsönöznek a boroknak. Egy ilyen palack baráti, családi körben való felbontása - ismerve nem csak a bor, hanem a címke készítőjének történetét is - még különlegesebbé, emelkedettebbé teszi az élményt” - mondta Nádasi András, bormarketing-szakértő.

Bella Viktória, az Autistic Art Alapítvány ügyvezetője elmondta: „A kutatások szerint, mára minden 68. ember autizmussal él. Ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság. Sokan közülük önálló életvitelre nem képesek. Őket segítik a lakóotthonok, melyek viszont folyamatosan nehéz anyagi helyzetben vannak. Az Autistic Art Alapítvány pedig e 10, civil fenntartású lakóotthont támogatja már 10 éve”.

Az otthonokban több mint 200 fiatalt látnak el, akik itt közösségben élhetnek, alkothatnak, dolgozhatnak a képességeiknek megfelelően. A lakók számára ezek az otthonok jelentik a biztonságot és sokszor a második családot is.

Papírról a palackra

Az Autistic Art egyik célja, hogy megmutassa: autizmussal élő fiatalok közreműködésével is készülhetnek minőségi, művészi értékkel bíró termékek. A különleges művészeti foglalkozások pedig terápiaként és egyedi forrásteremtésként is működnek.

A program az országban egyedül biztosít művészetterápiás foglalkozást kortárs művészeti szemlélettel. A foglalkozásokra nagy szükség van, hiszen az autizmussal élők jellemzően nem összefüggésekben, kontextusban gondolkodnak, sokkal inkább képszerűen. 40 százalékuk például egyáltalán nem beszél. Azok a fiatalok, akik kevéssé tudják kifejezni magukat, a rajzaikkal megmutathatják, hogy zártságuk mögött ki is rejtőzik valójában.

A művészeti foglalkozásokon születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatja be az alapítvány, és a kiemelkedő alkotások jelennek meg az Autistic Art designmárka minden egyes termékén.

És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?

Tokaji aszús libacomb mazsolával és puliszkával - mindezt a szőlőtőkék közt, a szabadban rittyentettem össze

Címlapról ajánljuk

További cikkek